Pogrzeb Wojciecha Kilara

07.01.2014

4 stycznia w Katowicach odbył się pogrzeb Wojciecha Kilara. W uroczystościach, które miały charakter państwowy, udział wzięli bliscy zmarłego oraz przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, instytucji kultury oraz mieszkańcy regionu.

W katedrze Chrystusa Króla pojawili się m.in. Anna Komorowska, małżonka Prezydenta RP, Elżbieta Bieńkowska, wicepremier Rządu RP, Bogdan Zdrojewski, minister Kultury i dziedzictwa Narodowego, Marek Kuchciński, wicemarszałek Sejmu RP, Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, Sławomir Chrznowski, dyrektor Filharmonii Zabrzańskiej i prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca. Mszy świętej przewodniczył metropolia katowicki arcybiskup Wiktor Skworc. Wśród licznych pocztów sztandarowych pojawiła się delegacja Miasta Zabrze. Kompozytora żegnano przy dźwiękach jego własnych utworów. Oprawę mszy świętej zapewniła m.in. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Jerzego Maksymiuka, Orkiestra Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. Urne z prochami pochowano na cmentarzu przy ulicy Sienkiewicza. Wojciech Kilar zmarł 29 grudnia po ciężkiej chorobie nowotworowej. Miał 81 lat. Był wybitnym kompozytorem utworów orkiestrowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych i fortepianowych.