Zabrze przestrzenią rozwoju

Prof. Buzek w Gimnazjum nr 20

17.12.2013

13 grudnia w Gimnazjum nr 20 im. Polskich Himalaistów w Zabrzu odbyło się spotkanie z młodzieży z prof. Jerzym Buzkiem, byłym premierem i przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

 

Było to już kolejne z organizowanych w szkole od roku 2007 spotkań ze znanymi osobami ze świata kultury, sportu i polityki. Do tej pory Gimnazjum nr 20 odwiedzili: aktor Zbigniew Stryj, bokser Damian Jonak, międzynarodowy sędzia piłkarski Robert Małek, piłkarze Górnika Zabrze, piłkarz Jan Banaś, posłanka Ewa Kołodziej, fotograf Arkadiusz Gola, himalaiści Janusz Onyszkiewicz, Janusz Skorek, Waldemar Nędza, Wojciech Grzesiok. Celem spotkań jest pokazanie uczniom, że mogą w życiu zdobyć swój osobisty szczyt, pokonać bieżące trudności, wybić się z otaczającego ich środowiska i spełnić swoje marzenia.

W ramach przygotowania do wizyty i pobudzenia zainteresowania młodzieży tematyką związaną z Unią Europejską od listopada do lutego trwa w Gimnazjum nr 20 im. Polskich Himalaistów konkurs szczyt UE w G20. W ramach konkursu uczniowie w dwuosobowych zespołach rywalizują w czterech etapach:
I etap – polega na wykonaniu wizytówek miasta Zabrze i dowolnego miasta Unii Europejskiej. Celem wizytówek jest zareklamowanie Zabrza w Unii oraz miast unijnych w Zabrzu.
II etap – polega na przygotowaniu dwóch potraw: kuchni śląskiej i kuchni jednej z kraju UE, który będzie losowany dla każdej pary uczestników osobno.
III etap – polega na przygotowanie multimedialnej prezentacji o ludziach, z różnych dziedzin życia społecznego, którzy powinni reprezentować Polskę w Unii Europejskie w reprezentowanej przez siebie dziedzinie.
IV etap – test wiedzy o Unii Europejskiej.
Zwycięska para uczniów pojedzie na ufundowany przez prof. Buzka kilkudniowy wyjazd do Brukseli.