Zabrze przestrzenią rozwoju

Dzień otwarty u niepełnosprawnych nurków

02.12.2013

Każdy może przyjść na otwarte zajęcia, które już we wtorek, 3 grudnia, organizuje działające w Zabrzu Śląskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Płetwonurków. Zajęcia będą od godz. 19.30 na basenie przy pl. Krakowskim.

Stowarzyszenie prowadzi działalność od września 2003 roku. Członkowie spotykają się w basenie Miejskiego Zakładu Kąpielowego w Zabrzu w każdy wtorek o godzinie 20.00. Zajęcia są bezpłatne, trwają dwie godziny. Stowarzyszenie powstało dzięki inicjatywie Ryszarda „Maćka” Madeja. Działa i szkoli zgodnie ze standardami HSA (Handicapped Scuba Assotiation). Ma w swoich szeregach pięciu instruktorów i liczne grono pomocników. Jest jednym z trzech regularnie działających ośrodków w kraju o takim profilu zajęć.

W zajęciach biorą udział osoby z różnym stopniem i rodzajem niepełnosprawności ruchowej. Okazuje się, że jest niewiele rodzajów niepełnosprawności, które eliminują z nurkowania. Wyłączone są np. osoby z niepełnosprawnością umysłową oraz po zabiegach chirurgicznych na otwartej klatce piersiowej oraz czaszce. Kwalifikację prowadzi lekarz klubowy, certyfikowany przy HSA. Wszystkie ćwiczenia w wodzie odbywają się z pełną asekuracją – każdy z ćwiczących trenuje indywidualnie z „własnym” instruktorem, pomocnikiem lub fizjoterapeutą.