Film o prof. Wilibaldzie Winklerze

18.11.2013

15 listopada w Kawiarnii Artystycznej Domu Muzyki i Tańca odbyła się premiera filmu zrealizowanego przez Telewizję Zabrze "Wilibald Winkler. Przede wszystkim człowiek". Film powstał ze środków Urzędu Miejskiego w Zabrzu.

Na premierze pojawiła się żona i córka Wilibalda Winklera. Władze miasta reprezentował Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza oraz Marian Czochara, przewodniczący Rady Miasta. Gośćmi byli także m.in. biskup senior ks. Jan Wieczorek, Łukasz Falgier, dyrektor generalny Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, prof. Bolesław Pochopień, Jan Szulik, współpomysłodawca filmu oraz ks. Arkadiusz Kinel, proboszcz parafii św. Andrzeja. Do uczestników list skierował arcybiskup senior ks. Damian Zimoń. Czytamy w nim:

"Zawsze wyrażałem uznanie dla wszelkiej działalności, która służy najwyższym wartościom – życiu i dobru każdego człowieka, prawdzie, uczciwości, rzetelności. O tym było z pewnością życie Pana Profesora Wilibalda, dlatego też pragnąłem, aby życie to rozbłysło jako światło ze Śląska – „Lux ex Silesia”. Pan Profesor przyjął tę nagrodę Metropolity Górnośląskiego w katowickiej katedrze Chrystusa Króla 12 października 2008 r. jako jeden z najwybitniejszych ludzi Śląskiej Ziemi. Laudację wygłosił wtedy Pan prof. Andrzej Wiszniewski z Politechniki Wrocławskiej. Powiedział m.in. tak: „Sól ziemi. Tymi słowami zwykliśmy określać ludzi, którzy wielkość umysłu łączą z przymiotami charakteru. Którzy są nie tylko mądrzy ale i dobrzy. Takich jest niewielu, ale to dzięki nim mimo brzemienia grzechu pierworodnego więcej na naszej ziemi jest dobra niż zła”. Takim człowiekiem był na pewno Pan profesor, takim go zapamiętałem i życzę, by to spotkanie wokół Jego osoby umocniło Państwa w pełnionych profesjach i realizowanych pasjach".

Profesor Wilibald Winkler był Rektorem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Wiceministrem Edukacji Narodowej i Wojewodą Śląskim. W 2010 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odznaczył pośmiertnie prof. Wilibalda Winklera Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Profesor zmarł 31 października 2010 roku. Został pochowany na cmentarzu przy parafii p.w. św. Andrzeja w Zabrzu.