Zabrzańska elektrociepłownia Fortum otwarta dla mieszkańców

15.11.2013

Fortum zaprasza wszystkich zainteresowanych do zwiedzania Elektrociepłowni Zabrze. Już 16 listopada, w najbliższą sobotę, całe rodziny będą mogły z bliska zobaczyć jak zakład produkujący prąd i ciepło funkcjonuje na co dzień. Zwiedzanie zabytkowej elektrociepłowni jest bezpłatne.

Licząca 117 lat elektrociepłownia w Zabrzu to cenny zabytek architektury przemysłowej w regionie Górnego Śląska, który istotnie wpłynął na rozwój miasta. Podczas wycieczki prowadzonej przez przewodnika zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. składowisko węgla, kotłownię kotłów pyłowych, maszynownię, główną nastawnię, chłodnie kominowe, neoklasycystyczny budynek hali maszynowni, a także dawne stylowe pomieszczenie, w którym odbywały się posiedzenia zarządu.

Już po raz czwarty chcielibyśmy serdecznie zaprosić wszystkich zabrzan do odwiedzenia Elektrociepłowni Fortum. Mamy nadzieję, że ta propozycja adresowana do całych rodzin będzie okazją nie tylko do poszerzenia wiedzy na temat procesu produkcji energii elektrycznej i ciepła, ale także do aktywnego, nietypowego spędzenia soboty. – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum Power and Heat Polska.

Przewodnik będzie oprowadzał zwiedzających w trzech, trwających około 90 minut, turach. Pierwsza odbędzie się o godzinie 9:15, następne o 11:15 oraz 13:15. Liczba osób mogących wejść na teren elektrociepłowni w tym samym czasie jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Wycieczka przeznaczona jest dla osób pełnoletnich oraz dla młodzieży powyżej 12 roku życia, pod opieką dorosłego. Dojazd do Elektrociepłowni z Centrum Zabrza możliwy jest tramwajem linii nr 3, 4 oraz 5 (kierunek Zaborze Pętla). Dla zwiedzających dostępny jest także strzeżony parking samochodowy na terenie zakładu. Wszyscy goście proszeni są o zabranie ze sobą dokumentu tożsamości (dzieci – legitymacji szkolnej), które wymagane są do wstępu na teren zakładu. Zwiedzający powinni również pamiętać o założeniu obuwia na płaskiej podeszwie, spodni oraz dopasowanego pozapinanego okrycia zewnętrznego.

Między 12 a 15 listopada bieżącego roku, elektrociepłownię Fortum mogą zobaczyć dzieci z zabrzańskich szkół podstawowych oraz młodzież z gimnazjów i liceów. Pomysł spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Listy są już zamknięte, bo chęć udziału w Dniach Otwartych wyraziło około 520 uczniów z Zabrza.

Podstawowe dane dotyczące Dni Otwartych w Elektrociepłowni Fortum:
Data: 16 listopada 2013 rok (sobota)
Transport: Tramwaj
Linie 3,4,5 – kierunek Zaborze Pętla
Czas trwania: 9.00 – 15.00
Zwiedzanie: 9.15, 11.15, 13.15
Miejsce: EC Zabrze, ul. Wolności 416 w Zabrzu
Organizator: Fortum Power and Heat Polska
Wstęp bezpłatny

FORTUM
Fortum jest fińskim koncernem energetycznym – jednym z największych producentów i dystrybutorów energii elektrycznej w krajach nordyckich. Jest też czwartym co do wielkości producentem ciepła na świecie. Poza Finlandią, Szwecją i Norwegią, inwestycje koncernu ulokowane są także w krajach bałtyckich, Polsce oraz Rosji. Inwestycje Fortum łączą w sobie poprawę efektywności energetycznej oraz ograniczanie emisji szkodliwych substancji. Dzięki temu w ubiegłym roku ponad 86 proc. produkowanej przez koncern energii na terenie Unii Europejskiej było wolne od emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Fortum zatrudnia obecnie około 10 400 osób. W 2012 r. obroty Fortum osiągnęły 6,2 mld euro, a zysk operacyjny przekroczył 1,7 mld euro. Akcje Fortum notowane są na giełdzie NASDAQ OMX w Helsinkach. W Częstochowie koncern uruchomił w 2010 r. najnowocześniejszą elektrociepłownię w tej części Europy.
www.fortum.pl

Dalszych informacji udziela:
Jacek Ławrecki
Rzecznik prasowy
Fortum Power and Heat Polska
tel:+48 662 183 746
jacek.lawrecki@fortum.com