Podwójna nagroda dla Zabrza

14.11.2013

14 listopada w gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach ogłoszono wyniki konkursu Architektura Roku 2013 województwa śląskiego.

Konkurs ten, to jeden z ważniejszych przeglądów tego, co dzieje się w śląskiej architekturze. W tym roku został ogłoszony po raz 19. Zabrze otrzymało nagrodę w kategorii wnętrze, nagrodzono Poziom 320, strefę K8 w kopalni Guido w Zabrzu, czyli dzieło pracowni Studio Architektury. -Nagrodę przyznano za twórcze, a jednocześnie respektujące tradycję i technikę śląską, przetworzenie podziemnych pomieszczeń kopalni Guido. Unikatowe w skali światowej miejsce uzyskało jedyne w swoim rodzaju przestrzenie koncertowe, rekreacyjne i gastronomiczne, zaprojektowane i wykonane w harmonii z duchem miejsca, zachowujące przy tym pierwotny nastrój i charakter – uzasadniają jurorzy.
Laureatami w pozostałych kategoriach były: Tychy za najlepszy obiekt, Zawiercie za dom jednorodzinny. Nominację w kategorii „dzieło eksportowe” otrzymał Dom Autorodzinny, zaprojektowany przez Roberta Koniecznego i pracownię KWK Promes.

Modernizacja dawnej dyrekcji Huty Zabrze, a obecnego Ratusza również została dzisiaj doceniona, otrzymała nagrodę w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna.

Nagrodzono również otoczenie szybu Prezydent oraz Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie, a także Park Tradycji Górnictwa i Hutnictwa w Siemianowicach Śląskich. Projekt Modernizacji budynku po dyrekcji Huty Zabrze dla potrzeb administracji samorządowej oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego w Zabrzu zostało wyróżnione za bardzo interesujący przykład wykorzystania potencjału zabytkowego obiektu Donnersmarcków na potrzeby administracji samorządowej Miasta Zabrze, a także za przeprowadzenie realizacji obiektu od projektu po prace wykończeniowe profesjonalnie i z dużą starannością.
– Z roku na rok wybór najlepszych rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych jest coraz trudniejszy, poprzeczka jest ustawiana coraz wyżej. Dzięki wysiłkowi architektów województwo jest piękniejsze, miejsca bardziej funkcjonalne. Tutaj chce się żyć – podsumowała konkurs Aleksandra Gajewska, wicemarszałek Województwa Śląskiego.
Konkurs „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego" ma na celu promocję rozwoju i zmian jakościowych przestrzeni publicznej oraz poprawę środowiska zamieszkania przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Wyróżnia najciekawsze realizacje urbanistyczne i architektoniczne kształtujące przestrzeń publiczną województwa. Tradycją konkursu stało się głosowanie internetowe na stronach województwa śląskiego. Nagrodę internautów otrzymała realizacja „Rozbudowa Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu przy ul. Jedności 8 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach".