Jubileusz X edycji Antologii Poezji Dziecięcej

04.11.2013

18 listopada 2013 r. W Teatrze Nowym w Zabrzu odbędzie się Wernisaż poetycki- uroczyste podsumowanie X Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego dla szkół podstawowych i gimnazjów pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Prezydenta Miasta Zabrza, Marszałka Województwa Śląskiego, Śląskiego Kuratora Oświaty.

Recenzentem tegorocznej edycji konkursu jest Daniel Olbrychski , który podzielił się refleksjami ma temat twórczości poetyckiej dzieci:

„Gdy przerzucałem strofy kolejnych tomików, a będę do nich powracał, ogarniało mnie uczucie radości i wzruszenia(…) I myślę, że może niektóre z tych wierszy będę czytał na moich koncertach”

Z okazji jubileuszu organizator przeprowadził wywiady- rozmowy z recenzentami kilku poprzednich tomików, które zostaną zaprezentowane podczas uroczystości. Organizatorem przedsięwzięcia jest Szkoła Podstawowa Nr 30 w Zabrzu.

W znamienitym gronie Recenzentów 10 tomików znaleźli się: Jan Miodek, Anna Dymna, Krystyna Janda, Jerzy Stuhr, Danuta Stenka, Piotr Fronczewski, Wanda Chotomska, Kazimierz Kutz, Joanna Szczepkowska oraz Daniel Olbrychski.

W X jubileuszowym tomie Antologii Poezji Dziecięcej udział wzięło około 130 szkół podstawowych i gimnazjów z wielu Śląskich miast: Będzina, Bytomia, Bojszów, Chorzowa, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Gostyni, Jastrzębia Zdroju, Jaworzna, Katowic, Paniówek, Piekar Śląskich, Rybnika, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Tarnowskich Gór, Tychów, Zabrza, Żor.

Podczas Wernisażu poetyckiego w Teatrze Nowym zostaną wręczone dyplomy laureatów, których wiersze znalazły się w finałowej złotej setce najpiękniejszych wierszy. Do organizatora napłynęło około 1800 utworów poetyckich z całego województwa. Podczas uroczystości zostaną też przyznane nagrody indywidualne- statuetki dla najwybitniejszych młodych poetów. Przewodniczącym konkursowego jury jest znany aktor teatralny i filmowy oraz poeta Zbigniew Stryj.

X edycja tomików mogła się ukazać również dzięki wsparciu sponsorów: Kombinatu Koksochemicznego Zabrze S.A. Oraz firmie ETISOFT. Współorganizatorami przedsięwzięcia są: Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Zabrzu, Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach. Podczas Wernisażu Poetyckiego w Teatrze Nowym w Zabrzu obowiązują zaproszenia.

Organizator Anna Dermont- Brandys