Zielone Zabrze 2013

26.09.2013

Od osiemnastu lat miasto Zabrze – Gmina Przyjazna Środowisku – honoruje swoich mieszkańców, którym troska o przyrodę i estetykę otoczenia nie jest obojętna.

25 września w Restauracji pod Kasztanami odbył się finał konkursu „Zielone Zabrze”, który przeprowadzony został w V kategoriach: najpiękniejszy balkon, ogród działkowy, ogród przydomowy, zieleniec na osiedlu oraz przy zakładzie pracy.
Wyłonionym laureatom w liczbie trzydziestu zostały wręczone nagrody w postaci sprzętu ogrodniczego (pilarki spalinowe, podkaszarki do trawy, nożyce do żywopłotów, myjka ciśnieniowa) oraz nawozy mineralne i cebulki roślin ogrodowych.

Konkurs „Zielone Zabrze” organizowany jest cyklicznie w granicach administracyjnych miasta Zabrze, począwszy od roku 1996 (edycja XVIII).
Zasadniczym celem konkursu jest pobudzenie inicjatyw lokalnych oraz zachęcenie mieszkańców do upiększania miasta Zabrze poprzez tworzenie i dbałość o zieleńce, ogrody przydomowe, ogrody działkowe i balkony.

Dodatkowo nagradzane są Rodzinne Ogrody Działkowe, jako zbiór ogródków działkowych (np. ROD „TULIPAN”) – typowane przez Komisję powołaną przez Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Zabrzu.

Oceny zgłoszonych obiektów do konkursu w liczbie osiemdziesięciu trzech dokonano w miesiącu sierpniu br., biorąc pod uwagę układ kompozycyjny, uwzględniający trafność doboru gatunków i różnorodność odmian roślin oraz ogólne wrażenie estetyczne, przy udziale przedstawiciela Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Zabrzu oraz pracowników Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Wydziału Ekologii tut. Urzędu.

 Lista laureatów znajduje się w poniższym załączniku: