Zabrze przestrzenią rozwoju

Metropolitalna Noc Teatrów 2013

20.09.2013

4 Metropolitalna Noc Teatrów odbędzie się 28/29 września. To wyjątkowe wydarzenie kulturalne, w którym udział biorą teatry Metropolii Silesia – Opera Śląska, Teatr Rozrywki, Gliwicki Teatr Muzyczny, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Teatr Korez, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”, Teatr Mały, Teatr Zagłębia, Teatr Nowy, a także Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego, Telewizja Katowice, Centrum Kultury Katowice im. K. Bochenek oraz gościnnie Teatr Dzieci Zagłębia.

W czasie tej niezwykłej nocy widzowie mogą dotknąć, w sensie dosłownym, wszystkiego, co dotyczy teatru – kostiumów, rekwizytów, desek scenicznych, mogą także wejść tam, gdzie zwykle nie mają wstępu – do kulis, garderób, rekwizytorni, magazynów kostiumów, pracowni krawieckich i wreszcie na scenę.

Teatry zaprezentują różnorodne spektakle – w tym roku aż 20 do wyboru – m.in. „Piąta strona świata” W Teatrze Śląskim, w Teatrze Małym „Cabaret”, w Operze Śląskiej „Carmen”, w Teatrze Zagłębia „Prawda”, w Rozrywce „Historia filozofii po góralsku”, w Teatrze Nowym „Matki”, w Korezie „Sztuka”. Oprócz spektakli na widzów czekają atrakcje specjalne. Opera i Teatr Śląski jak co roku otwierają swoje pracownie i zapraszają na warsztaty – plastyczne, taneczne, muzyczne, a także otwarte próby, zakończone „ekspresowymi premierami”. Teatr Korez kusi dźwiękami francuskiej piosenki w koncercie „Francja-Elegancja”, połączonym z degustacją francuskiego wina, Centrum Kultury Katowice zaprasza do „Teatru bez obrazu”, czyli na słuchowiska ze zbiorów Teatru Polskiego Radia, Centrum Scenografii Polskiej udzieli „instrukcji obsługi teatru” podczas artystycznych warsztatów teatralnych, a Telewizja Katowice zaprezentuje na żywo spektakl „Zwierzenia Pornogwiazdy”, a z taśmy – „Poskromienie złośnicy”. Niemal wszystkie teatry proponują zwiedzanie kulis, a także spotkania z twórcami – aktorami, reżyserami, scenografami. Prócz tego, jak co roku, będzie można zobaczyć wystawy, pokazy charakteryzacji, happeningi, koncerty, konkursy.

W tym roku, w tym samym czasie co polska, odbędzie się też ‘bliźniacza’, francuska Noc Teatrów. Dyrektorom teatrów Saint-Etienne, miasta partnerskiego Katowic, tak spodobała się formuła wydarzenia, że zwrócili się do Metropolii Silesia, jako pomysłodawcy i współorganizatora imprezy, z ideą jej równoległej realizacji w teatrach aglomeracji Saint-Etienne. W ramach tej współpracy, podczas MNT, w katowickim Teatrze Korez, a także w TVP Katowice, odbędą się koncerty Romain Lateltina, francuskiego wykonawcy piosenki autorskiej.

Dzięki bezpłatnym „autobusom teatralnym” widzowie mogą przemieszczać się od Teatru do Teatru i korzystać w pełni z oferty MNT.
Inicjatorem i koordynatorem wydarzenia jest Górnośląski Związek Metropolitalny – Metropolia „Silesia”, zapewnia także bezpłatną komunikację dla uczestników MNT.
 

Szczegółowy program Metropolitalnej Nocy Teatrów, a także rozkład jazdy „autobusów teatralnych” na www.pelniakultury.pl