Zabrze obchodzić będzie 91. urodziny

19.09.2013

W dniach 28-29 września Miasto Zabrze będzie świętować 91. rocznicę nadania praw mieskich. Z tej okazji jak co roku mieszkańcy mogą liczyć na wiele atrakcji.

 

SKARBNIKOWE GODY

28 września o godz. 11.00 z placu Wolności wyruszy barwna parada mieszkańców w ramach Skarbnikowych Godów. Udział wezmą m.in. uczniowie zabrzańskich szkół i przedszkoli, przedstawiciele firm, instytucji i organizacji pozarządowych a także mieszkańcy. Jak co roku paradę poprowadzi Górnicza Orkiestra Dęta "Makoszowy" pod dyrekcją Henryka Mandrysza. Atrakcją bez wątpienia będą także zabytkowe pojazdy. Następnie w parku im. Poległych Bohaterów odbędzie się Piknik Rodzinny. Zaplanowano bogaty program artystyczny z mieszanką tradycji, nauki i rozrywki. Atrakcjami będą m.in. skarbnikowe konkursy, „Korona Smaku” – podsumowanie konkursu dla restauratorów oraz występ Teatru Obecności z Zabrza. Od godz. 13.00 rozpocznie się blok dla dzieci w którym m.in. pokaz twórczości młodzieży, show taneczne z udziałem finalistów You Can Dance czy animacje interaktywne – wyprawa na wyspę pitarów. Po godz. 17.00 wystąpi Zespół Ramolsi (muzyka lat 70 i 80) z kolei Los Fuegos zaprezentuje spektakl Fire Show. O godz. 20.30 zaplanowano koncert Ani Dąbrowskiej, który zakończy urodzinowy pokaz sztucznych ogni. Dodatkowe atrakcje to stoiska edukacyjno-kulturalne i wesołe miasteczko.

MSZA ŚW. W INTENCJI MIESZKAŃCÓW

29 września o godz. 12.15 w kościele św. Kamila w Zabrzu odprawiona zostanie msza św. w intencji Miasta Zabrze i jego mieszkańców. W tym roku uroczystość będzie miała szczególny charakter. Wiąże się to z obchodzonym jubileuszowym rokiem 400. rocznicy śmierci św. Kamila. Dlatego w tym dniu obchodzony będzie Kamiliański Dzień Samorządowców, Urzędników i Służb Mundurowych.

UROCZYSTY KONCERT

Także 29 września o godz. 17.00 w Domu Muzyki i Tańca odbędzie się koncert z okazji 91. rocznicy urodzin miasta. Na scenie zaprezentuje się Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, a towarzyszyć jej będzie światowej sławy trębacz Gary Guthman. W programie koncertu znajdą się m.in. utwory George`a Gershwina i Glenna Millera. Jak co roku, podczas urodzinowego koncertu wręczone zostaną Nagrody Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zabrze odbierze prof. Jerzy Buzek. Bilety w cenie 30 i 50 złotych do nabycia w kasie DMiT.