IV Metropolitalna Noc Teatrów

04.09.2013

Metropolitalna Noc Teatrów to odbywająca się we wrześniu, cykliczna impreza (pierwsza edycja – 2010 rok), w której biorą udział teatry i instytucje kultury Metropolii Silesia.

W czasie tej niezwykłej nocy widzowie mogą dotknąć, w sensie dosłownym, wszystkiego, co dotyczy teatru – kostiumów, rekwizytów, desek scenicznych, mogą także wejść tam, gdzie zwykle nie mają wstępu – do kulis, garderób, rekwizytorni, magazynów kostiumów, pracowni krawieckich i wreszcie – na scenę.
Teatry, oprócz spektakli, przygotowują całą gamę atrakcji specjalnych, m.in. warsztaty teatralne, muzyczne, taneczne, wystawy dekoracji, rekwizytów, plakatów, pokazy charakteryzacji, happeningi, koncerty, konkursy.
Czwarta edycja MNT odbędzie się z 28 na 29 września 2013 r. W tegorocznej MNT biorą udział teatry Metropolii Silesia – Opera Śląska, Teatr Rozrywki, Gliwicki Teatr Muzyczny, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Teatr Korez, Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum”, Teatr Mały, Teatr Zagłębia, Teatr Nowy, a także Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego, Telewizja Katowice, Centrum Kultury Katowice oraz gościnnie Teatr Dzieci Zagłębia.
W tym roku, w tym samym czasie co polska, odbędzie się też ‘bliźniacza’, francuska Noc Teatrów. Dyrektorom teatrów Saint-Etienne, miasta partnerskiego Katowic, tak spodobała się formuła wydarzenia, że zwrócili się do Metropolii Silesia, jako pomysłodawcy i współorganizatora imprezy, z ideą jej równoległej realizacji w teatrach aglomeracji Saint-Etienne. W ramach tej współpracy, podczas MNT, w katowickim Teatrze Korez, a także w TVP Katowice, odbędą się koncerty Romaina Lateltina, francuskiego wykonawcy piosenki autorskiej.
4 MNT zapowie performance uliczny „Cafe-teatr, czyli kafejka Metropolitalnej Nocy Teatrów”. Występy odbędą się w każdym z miast Metropolii „Silesia”
Dzięki bezpłatnym „autobusom teatralnym” widzowie mogą przemieszczać się od Teatru do Teatru i korzystać w pełni z bogatej i różnorodnej oferty MNT.
Inicjatorem i koordynatorem wydarzenia jest Metropolia „Silesia”.

więcej informacji: http://pelniakultury.pl/wydarzenia/pokaz/7501/4_Metropolitalna_Noc_Teatrow