Zabrzański hejnał zabrzmiał w Lublinie

16.08.2013

15 sierpnia w Lublinie zorganizowany został zjazd hejnalistów z całej Polski. Tradycyjnie w gronie dwudziestu pięciu delegacji miast znaleźli się zabrzańscy hejnaliści Rafał Dudek, Marek Szulik i Bartłomiej Marek.

 

Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich, którego celem jest kultywowanie wiekowej tradycji ich odgrywania, obchodził w tym roku jubileusz. Z okazji XX-lecia władze miasta przyznały nagrody trębaczomi i działaczom Stowarzyszenia Miłośników Hejnałów Miejskich, którzy od 1996 r. zajmują się jego organizacją. Z tej okazji Poczta Polska wydała okolicznościową pocztówkę. Wydarzenie zgromadziło przed budynkiem Trybunału ogromną publiczność.

Przypomnijmy, że mieszkańcy mogą usłyszeć hejnał Zabrza podczas najważniejszych uroczystości, czyli m.in. w czasie koncertów z okazji święta miasta i 1 stycznia w Nowy Rok. Hejnał, to nie tylko piękna melodia. To także przekaz integrujący mieszkańców, symbol łączności z miastem i dumy z jego potencjału kulturowego. Zawsze odgrywany jest przez trzech muzyków ubranych w mundury górnicze. Zapis o hejnale trafił do Statutu Miasta Zabrze w 2000 roku, lecz publicznie wykonywany jest dopiero od 2007 roku. Hejnał skomponowany został w 1997 roku przez ks. prof. Romualda Raka – znakomitego muzykologa i liturgistę. Ksiądz profesor Romuald Rak był profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wykładał w Wyższym Seminarium Duchownym w Fuldzie, prowadził też wykłady dla duszpasterzy polskich w Republice Federalnej Niemiec. Pozostawił bogaty dorobek naukowy, powszechnie uznany wśród teologów zajmujących się szeroko rozumianą teologią pastoralną.