Zabrze przestrzenią rozwoju

LATO 2013 – Plan zajęć wakacyjnych w Galerii Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia

11.06.2013

Kartonowe miasto w Café Silesia
„Nie od razu miasto zbudowano” to tytuł wakacyjnych zajęć dla najmłodszych, przygotowanych przez Galerię Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia. Podczas zajęć uczniowie młodszych klas podstawowych oraz przedszkolacy będą mogli dowiedzieć się jak powstawały pierwsze miasta w Europie oraz poznać najbardziej charakterystyczne cechy architektoniczne stylu romańskiego i gotyckiego. Na koniec, wykorzystując zdobytą wiedzę, uczestnicy warsztatów zbudują własne miasto z kartonowych pudełek. Zajęcia będą odbywać się przez cały lipiec.
 

Zatrzymać czas
Uczestnicy zajęć poprzez wnikliwe zwiedzenie prezentowanej w muzeum wystawy „Od świtu do zmierzchu. Malarstwo i rzemiosło artystyczne ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu”, będą mogli przenieść się w czasie do minionego stulecia. Zapoznają się również z pracą muzealników, istotą tworzenia kolekcji. W części plastycznej uczestnicy wykonają prace na temat „Co chciałbym zostawić następnym pokoleniom”, z wykorzystaniem podstaw fotografii, malarstwa i rzeźby. Zajęcia potrwają do 14 sierpnia br.
Aktualne są też tematy zajęć prowadzonych przez dział podczas roku szkolnego:
 

Zmysły i sztuka
Podczas tych zajęć uczestnicy dowiadują się o podstawowych zmysłach, dzięki którym rozpoznają poszczególne formy artystyczne, uczą się uważnej obserwacji i dostrzegania kluczowych elementów wizualnych i dotykowych dla zrozumienia obrazów i rzeźb prezentowanych ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu. W części warsztatowej dzieci próbują słowem malować obrazy jak również wykonują prace plastyczne z materiałów o różnych fakturach, tworząc trójwymiarowe prace, odczytywane przy pomocy dotyku.
 

Najpiękniejsze śląskie baśnie i legendy. Zajęciom towarzyszy zabawa edukacyjna, podczas której utrwalana jest wiedza zdobyta w czasie zajęć.
 

Od świtu do zmierzchu. Malarstwo i rzemiosło artystyczne ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu, lekcja towarzysząca wystawie o tym samym tytule, na której prezentowany jest wystrój mieszkania z początku XX wieku, zmieniający się wraz z porą dnia. Reprezentacyjna jadalnia przypisana jest czasowi śniadania, obiadu i kolacji. Salon odpowiadający zwyczajom pory popołudniowej, gdzie umieszczono oprócz stylowych mebli, ozdobnej porcelany, instrumenty muzyczne oddające klimat tamtych lat. Wystawę kończy sypialnia, przypisana zmierzchowi – z meblami , przyborami toaletowymi i bielizną nocną. Ważnym wystrojem wystawy są cenne obrazy przedstawicieli malarstwa polskiego: Leona Wyczółkowskiego, Wacława Koniuszko, Ferdynanda Ruszczyca, Walerego Eliasza Radzikowskiego i innych. Lekcja muzealna jest zróżnicowana pod względem wiekowym, dla dzieci szkół podstawowych klas IV – VI, gimnazjum i młodzieży szkół średnich, podczas której dokładnie omawiana jest twórczość wybitnych autorów obrazów, prezentowaną kolekcję porcelany ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Omawiane są również zwyczaje dnia codziennego, oraz formy spędzania czasu i moda minionych lat. Zajęcia będą odbywać się w lipcu i sierpniu.

Dla grup zorganizowanych wstęp na zajęcia podczas wakacji będzie bezpłatny.
Zapisy na przyjmowane będą pod nr 32 777-05-01