Rajd rowerowy połączony ze zwiedzaniem miasta

27.05.2013

Muzeum Miejskie w Zabrzu, Zabrzańska Masa Krytyczna i Wydawnictwo ILLUSTRIS z Zabrza zapraszają do udziału w kolejnej edycji rajdu rowerowego połączonego ze zwiedzaniem miasta. Tym razem naszym tematem będą "Zabrzańskie wieże".

Rajdy "Na kole przez Zabrze" to dość nowatorski sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Skierowany jest zarówno dla pasjonatów kolarstwa, jak i osób niezbyt często wsiadających na rower. Podróżujemy w kolumnie z prędkością spacerową (10 – 12 km/h), więc nikt nie powinien się zmęczyć. Bezpieczny przejazd zapewnia Policja oraz wolontariusze z Zabrzańskiej Masy Krytycznej.

Rajd połączony jest ze zwiedzaniem najciekawszych miejsc i obiektów w Zabrzu. W tym roku postanowiliśmy wybrać zabrzańskie wieże. Bo choć mało osób wie, to jeszcze kilkanaście lat temu panorama Zabrza usiana wręcz była dominującymi nad horyzontem konstrukcjami wież szybowych i wież ciśnień, a z dwóch zabrzańskich wieżowców (Mostostal i Temed) można było przy dobrej pogodzie podziwiać Beskidy, a samo Zabrze zwane było "miastem ceglanych wież". Co pozostało z tych elementów? Jakie są ich dzieje i w jakim są obecnie stanie? Tego dowiemy się już w trakcie rajdu. Na każdym punkcie towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o historii, autorze i obecnych dziejach zabrzańskich wież.

W programie m.in. wieże szybowe (Szyby "Tadeusz" i "Carnall"), wieże ciśnień i wieże kominowe. Zapraszamy wszystkich do zabrania aparatów fotograficznych.

W rajdzie udział może wziąć każdy bez względu na wiek i kondycję. Jedynym warunkiem jest posiadanie sprawnego technicznie roweru. Dodatkowo, osoby, które nie ukończyły 16 roku życia mogą brać udział tylko pod opieką osoby dorosłej.

Udział w rajdzie jest bezpłatny.

Organizatorzy oraz sponsorzy przewidują dla uczestników sporo atrakcji i upominków.

Planowane zakończenie rajdu: około 15:30.

W imieniu Organizatorów serdecznie zapraszam do udziału