X Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Praktyczna

24.05.2013

23 maja w Centrum Konferencyjno-Hotelowym Diament w Zabrzu rozpoczęła się jubileuszowa X Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Praktyczna nt. „Dziedzictwo przemysłowe dla turystyki kulturowej. Dawne i współczesne formy transportu”.

 

W dniach 23-24 maja w naszym mieście po raz kolejny gościmy ekspertów w dziedzinie turystyki przemysłowej m.in. z Ministerstwa Sportu i Turystyki, Światowej Organizacji Turystyki, Międzynarodowego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego, Polskiej Izby Turystyki oraz europejskich regionów i miast. W konferencji udział biorą m.in. Rudolf Jelinek, burmistrz miasta Essen, Andre Dubuc, Dyrektor Generalny Centrum Historii Górnictwa Leward, Christopher Smith z Europejskiej Komisji Gospodarczej sekcji Transportu UNECE, Christopher Imbsen, zastępca Dyrektora Generalnego na Europę, Światowa Organizacja Turystyki, Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki, Maria Napiórkowska, Dyrektor Departamentu Turystyki, Ministerstwo Sportu i Turystyki, prof. Krzysztof Szaflarski, rektor Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej, dr Bogusław Łazarz, dziekan Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej.

– W naszym mieście tradycja przeplata się z nowoczesnością. Zabrze, jeszcze niedawno jedno z największych centrów przemysłowych w Europie, odziedziczyło zabytki techniki oraz przemysłową architekturę które należy pielęgnować – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Dziś jesteśmy świadkami tworzenia się atrakcyjnego ośrodka turystyki poprzemysłowej opartego na takich perełkach jak Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido, Skansen Królowa Luiza, czy udostępniana dla ruchu turystycznego Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna. Nasze miasto już dziś przyciąga wielu turystów z kraju i zagranicy.

Podczas pierwszego dnia konferencji referaty wygłosili m.in. Henryk Handszuch przewodniczący Rady Naukowej Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki podsumował 10 lat zabrzańskich konferencji, gen. Mirosław Hermaszewski, który opowiadał o tym „Czy warto marzyć o lotach w kosmos”, a także Jerzy Majcherczyk odkrywca kanionu Colca w Peru, który wygłosił wykład nt. „Dokonania polskich inżynierów i odkrywców w Peru”.

Przypomnijmy, że Zabrze w 2003 r. otrzymało certyfikat Polskiej Organizacji Turystyki za Turystyczny Produkt Roku "Zabrze – Miasto Turystyki Przemysłowej". Z kolei Polska Izba Turystyki przyznała miastu nagrody "Kompas" i "Globus" za szczególny wkład w promocję turystyczną regionu. W uznaniu zasług na rzecz dziedzictwa przemysłowego Światowa Organizacja Turystyczna (UNWTO) z siedzibą w Madrycie (Hiszpania) wyznaczyła Zabrze na siedzibę Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki.