9 maja kolejne Spotkanie Czwartkowe w Galerii Café Silesia

07.05.2013

Historia incognita? Dlaczego nie znamy początków Zabrza? To temat kolejnego Spotkania Czwartkowego w Galerii Muzeum Miejskiego Café Silesia, które odbędzie się 9 maja o godz. 17.30.

Podczas spotkania poruszone zostaną kwestie najstarszych, średniowiecznych dziejów Zabrza i wsi, które obecnie stanowią jego dzielnice – w kontekście szerszych problemów z zakresu mediewistyki i badań nad osadnictwem Górnego Śląska. W tym roku mija bowiem 770 lat od pierwszej pisemnej wzmianki o mieście, a dokładniej o Biskupicach. I mimo tych 770 lat średniowieczne dzieje są ciągle niezwykle słabo poznane, a teren miasta i jego okolicy we wczesnym średniowieczu (X – XIII w.) to prawdziwa terra incognita. Czy jest to tylko kwestia braku dokumentów? Co wpłynęło na słabe rozpoznanie początków miasta? Jak historycy badali i badają najstarsze dzieje i czy aby zawsze robią tymi badaniami pożytek?

Na te pytania odpowie Damian Halmer – historyk.

Wstęp wolny.