Ojcowie i córki walczyli o więzi

15.04.2013

Ojcowie i ich nastoletnie córki wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w Zabrzu w ramach programu Tato.Net.

Rozwiązywali quizy na swój temat, tańczyli i rozmawiali starając się zrozumieć siebie nawzajem. Tak wyglądały niektóre z zajęć podczas warsztatów „Tato&Córka”, które w minioną sobotę odbyły się w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Zabrzu. Akcję przygotowano w ramach ogólnopolskiego projektu Tato.Net.

– To program, który powstał, aby inspirować mężczyzn do stawania się coraz lepszymi i bardziej zaangażowanymi ojcami – tłumaczy Dariusz Cupiał, pomysłodawca i koordynator Tato.Net. – Mężczyźni wymieniają się pomysłami i doświadczeniami w różnych dziedzinach życia. Dotyczy to również ojcostwa. Inicjatywa Tato.Net zrodziła się w odpowiedzi na zapotrzebowanie wielu rodzin. Łączy je przekonanie, że dzieci dla prawidłowego rozwoju potrzebują zarówno matki, jak i ojca. Obecność kochającego i zaangażowanego taty daje dzieciom wiarę w siebie i poczucie, że jest ktoś, dla kogo są najważniejsze. Dzięki temu dzieci, które wzrastają w obecności odpowiedzialnych i oddanych ojców, radzą sobie lepiej w szkole, w kontaktach z rówieśnikami, w pracy i w dorosłym życiu. Zaangażowanie jest bezcennym darem, jaki ojciec może ofiarować swojemu dziecku, a zarazem ogromnym kapitałem na jego przyszłość – podkreśla Dariusz Cupiał.
W sobotnich warsztatach wzięło udział kilkadziesiąt osób. Niektórzy z ojców przyjechali ze swoimi córkami nawet z odległych miast. – Żona znalazła informację o tej konferencji. To świetna okazja, żeby spędzić z córką więcej czasu niż zwykle i lepiej się poznać. Poruszamy tutaj tematy, których w codziennym zabieganiu pewnie byśmy nie podejmowali – mówi Roman Malerczyk z Tychów, tata 13-letniej Angeliki.
Jak podkreśla Dariusz Cupiał, warsztaty „Tato&Córka” łączą w sobie naukę, ćwiczenia, edukację przez z zabawę. Pozwalają spotkać się jeden na jeden oraz poznać mocne i słabe strony tej relacji. – Celem zajęć jest wzmocnienie i pogłębienie więzi między ojcem a dorastającą córką oraz budowanie wzajemnej relacji opartej na akceptacji, otwartości i docenieniu – zwraca uwagę Dariusz Cupiał.
Ojcowie i ich nastoletnie córki rozwiązywali podczas warsztatów quizy, które miały pokazać, na ile znają swoje cechy i upodobania. W parach dmuchali w piórko, które musiało jak najdłużej utrzymać się w powietrzu. Dziewczyny z zamkniętymi oczami musiały odnaleźć w gronie uczestników swoich ojców, opierając się jedynie o ich słowa lub inne charakterystyczne dźwięki. Były tańce i dyskusje na temat fragmentów prezentowanych filmów.
– Patrząc na was, jestem wzruszona i pełna podziwu. Dziś świat jest zwariowany, ale okazuje się, że wśród nas są cudowni ludzie, którzy potrafią walczyć o wzajemne więzi – mówiła podczas warsztatów prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.
 

Więcej informacji na temat programu Tato.Net można znaleźć na stronie internetowej www.tato.net