Dla śląskich dzieci

12.04.2013

Firma Fortum oraz Fundacja Ulica zapraszają na uroczystą premierę filmu podsumowującego lokalne programy „Fortum dla Śląskich Dzieci” oraz „Z Hałdy do Skandynawii”. Pokaz odbędzie sie we wtorek, 16 kwietnia o godz. 11.00 w Multikinie w Zabrzu.

Podczas spotkania zostanie również zainaugurowana tegoroczna edycja programu „Fortum dla Śląskich Dzieci”.
„Fortum dla Śląskich Dzieci” oraz „Z Hałdy do Skandynawii” – to dwa programy, które powstały z inicjatywy firmy energetycznej Fortum i były realizowane we współpracy z Fundacja Ulica oraz AWF Katowice. Ich celem było pokazanie młodym ludziom ze Śląska, będącym często w trudnej sytuacji życiowej i pozbawionych perspektyw na przyszłość, ze są w stanie spełnić swoje marzenia, jeśli tylko uwierzą w siebie.
W programie „Fortum dla Śląskich Dzieci” w 2012 roku wzięło udział 90 młodych ludzi z Zabrza, Bytomia i Katowic w wieku 11-14 lat. W akcje zaangażowanych było również 40 wolontariuszy. Jednym z elementów programu były cykliczne spotkania ze znanymi osobami pochodzącymi z Górnego Śląska, które osiągnęły sukces. Sportowcy, muzycy, dziennikarze i politycy dzielili sie z dziećmi swoimi doświadczeniami pokazując, jak wyglądała ich ścieżka kariery. W spotkaniach wzięli udział m.in.: Jan Olbrycht, Jerzy Buzek, Kamil Durczok, Artur Rojek, Tomasz Sikora oraz Magdalena Piekorz.
Inicjatywa „Fortum dla Śląskich Dzieci” była uzupełniona zajęciami dziennikarskimi, fotograficznymi, muzycznymi i plastycznymi, które miały pomóc dzieciom odkryć ich talenty i rozwinąć zainteresowania. Spośród 90 uczestników warsztatów wyłoniono 39 osób, które otrzymały stypendia ufundowane przez Fortum, pozwalające na dalszy rozwój ich pasji.
W 2012 roku Fortum wraz z Fundacją Ulica zrealizowało również program „Z Hałdy do Skandynawii”. W lipcu 12 śląskich dzieci pojechało do Norwegii, aby tam wziąć udział w wyprawie rowerowej na Przylądek Północny. Aby dotrzeć do celu, młodzi Ślązacy przemierzyli ponad 770 km, często w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Wyprawę poprzedziły zajęcia teoretyczne oraz warsztaty praktyczne, na których dzieci przygotowywały sie kondycyjnie do tak wielkiego wyzwania oraz uczyły sie naprawiać i konserwować sprzęt rowerowy. Wszystkie zajęcia prowadzili doświadczeni trenerzy oraz eksperci z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.