Obchody upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

05.04.2013

10 kwietnia o godzinie 8:41, przy tablicach znajdujących się w Parku Poległych Bohaterów w Zabrzu zorganizowana została uroczystość upamiętniająca ofiary zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.
 

Miejskie obchody rozpoczęły się odegraniem hejnału miasta. Następnie głos zabrali: Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza i Marian Czochara, przewodniczący Rady Miasta Zabrze. Punktem kulminacyjnym było złożenie kwiatów i zniczy przez Prezydenta Miasta Zabrze, Przewodniczącego Rady Miasta Zabrze, przedstawicieli Straży Miejskiej, Związku Harcerstwa Polskiego, spółek i instytucji miejskich, oświaty, organizacji społecznych oraz młodzieży zabrzańskich szkół.

Przypomnijmy, że w kwietniu, 73 lata temu w lesie Katyńskim, na terytorium ówczesnego Związku Radzieckiego rozstrzelano, wg ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej, nie mniej niż 21 760 oficerów, policjantów, urzędników państwowych, a także ludności cywilnej.
W 70. Rocznicę tych tragicznych wydarzeń, 10 kwietnia 2010 roku, w drodze na obchody upamiętniające ofiary zbrodni katyńskiej, na lotnisku wojskowym w Smoleńsku, o godz. 8.41, rozbił się samolot Tu – 154. Na pokładzie znajdowała się polska delegacja, na czele której stał Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką. Wśród członków delegacji znaleźli się także: ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące. W katastrofie zginęli wszyscy, w tym także załoga prezydenckiego samolotu.