Pożegnaliśmy śp. Andrzeja Lipskiego

04.04.2013

4 kwietnia na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie odbył się pogrzeb śp. Andrzeja Lipskiego, znakomitego aktora, wybitnego reżysera i wieloletniego dyrektora Teatru Nowego w Zabrzu.

 

Śp. Andrzeja Lipskiego pożegnała rodzina, władze miasta Zabrza, przyjaciele, współpracownicy, a także przedstawiciele zabrzańskich i regionalnych instytucji kultury. W marcu br. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał śp. Andrzejowi Lipskiemu Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Na początku uroczystości pogrzebowych Małgorzata Mańka-Szulik, prezydenta Zabrza przekazała wyróżnienie Hannie Boratyńskiej, żonie zmarłego, również znanej aktorce. 

– Publiczność przez kilkadziesiąt lat z uznaniem przyjmowała dokonania sceniczne śp. Andrzeja Lipskiego. Także krytycy doceniali Jego talent m.in. trzykrotnie honorując Go prestiżową nagrodą Złotej Maski – wspomina zmarłego prezydent Zabrza. – W czasie pełnienia funkcji dyrektora, w zabrzańskim Teatrze powstało wiele znaczących i wartościowych przedstawień. Pamiętamy, że śp. Andrzej Lipski był jednym z inicjatorów i współautorów Festiwalu Dramaturgii Współczesnej, którego kolejne edycje są świętem teatru i na stałe wpisały się na mapę festiwali teatralnych w Polsce.