Miejski Konkurs pod hasłem "Znani zabrzanie"

19.12.2012

18 grudnia w ZSO nr 13 został przeprowadzony konkurs miejski związany z 90 rocznicą nadania praw miejskich miastu Zabrze.

Celem konkursu było przybliżenie uczniom sylwetek znanych zabrzan, popularyzacja wiedzy o życiu i dorobku artystycznym, zawodowym wybitnych osób z Zabrza oraz poszerzenie wiedzy o postaciach związanych z naszym miastem.

Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęła Prezydent Miasta Zabrze, Małgorzata Mańka-Szulik. W konkursie wiedzy o życiu i działalności znanych zabrzan rywalizowali ze sobą uczniowie z Gimnazjum nr 4, 7, 10, 13, 17, 20. Oprócz gimnazjalistów w spotkaniu uczestniczyli laureaci konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych (klasy IV-VI) oraz nagrodzona młodzież konkursu na prezentację multimedialną poświęconą znanym zabrzanom. Spotkanie swoją obecnością zaszczycił Kazimierz Szołtysek, którego życie i twórczość artystyczna była jednym z tematów konkursu.

Oprócz zadań konkursowych dotyczących tego znakomitego gościa były również pytania o bardziej lub mniej znanych zabrzanach, tj.: Stanisława Bieniasza, Janoscha, Norberta Kroczka, Włodzimierza Lubańskiego, Mariana Oslislo, Magdalenę Popławską, Zbigniewa Religę, Zbigniewa Stryja, Krystiana Zimermana.

Dyplomy i nagrody zwycięzcom wręczał Kazimierz Szołtysek.

Laureatami konkursu plastycznego zostali:
• I miejsce – Hanna Deckert, Szkoła Podstawowa nr 1 w Zabrzu
• II miejsce – Michał Kuchumistrz, Szkoła Podstawowa nr 30 w Zabrzu
• II miejsce – Alicja Mazurek, Szkoła Podstawowa nr 21 w Zabrzu
• III miejsce – Weronika Kozok, Szkoła Podstawowa nr 24 w Zabrzu
• wyróżnienie – Małgorzata Szlachetka, Szkoła Podstawowa nr 21 w Zabrzu

W konkursie multimedialnym zwyciężyły:
• I miejsce – Paulina Orłowicz, Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Zabrzu
• wyróżnienie – Weronika Mielczarek, Zespół Szkół nr 10 w Zabrzu.

W konkursie wiedzy sukces odniosły drużyny ze szkół:
• I miejsce – Gimnazjum nr 4 w Zabrzu
• II miejsce – Gimnazjum nr 10 w Zabrzu