Razem dla Metropolii

18.12.2012

– Jeśli nie my, to kto. Jeśli nie teraz to kiedy ! – w ten sposób, słowami Jana Pawła II, arcybiskup Wiktor Skworc odniósł się do idei budowania Metropolii Silesia. Podczas spotkania opłatkowego z prezydentami miast Górnośląskiego Związku Metropolitalnego metropolita katowicki po raz kolejny zadeklarował się jako zwolennik rozwiązań metropolitalnych.

 

Podczas spotkania arcybiskup Wiktor Skworc apelował do prezydentów, by szli drogą faktów, nie czekając na działania legislacyjne. – Nie czekajcie Państwo na rozwiązania ustawowe. Już teraz swoimi działaniami budujcie metropolię od podstaw – podkreślał metropolita. Składając samorządowcom życzenia świąteczne i noworoczne, arcybiskup Skworc życzył im, by nadchodzący Nowy Rok był dla nich czasem intensywnej pracy.

Dziękując za ciepłe życzenia przewodnicząca Zgromadzenia GZM, prezydent Małgorzata Mańka –Szulik stwierdziła, że przyszły rok będzie dla miast metropolii niewątpliwie trudny, ale też na pewno owocny. Odnosząc się do apelu arcybiskupa Wiktora Skworca, przewodnicząca zapewniła, że budowa metropolii jest dla prezydentów 14 miast ważnym obszarem działalności. – Wiemy, że musimy ze sobą współpracować, bo mamy świadomość, że tylko działając razem możemy być silniejsi – zapewniała prezydent Zabrza.

O tym jaki potencjał tkwi w miastach Metropolii Silesia świadczą ich budżety. Gdyby 14 miast tworzących GZM połączyło swoje finanse, to przyszłoroczny budżet wynosiłby 8,7 mld złotych. – To co prawda mniej niż budżet Warszawy, ale więcej od połączonych finansów Wrocławia i Krakowa – podkreślił przewodniczący GZM Dawid Kostempski. Imponująco wyglądałby również budżet inwestycyjny metropolii. Z analizy przyszłorocznych projektów budżetów miast wynika, że na wydatki inwestycyjne zarezerwowały one w sumie 2,75 mld złotych. To średnio o 500 mln złotych mniej od Warszawy, ale zdecydowanie więcej od Krakowa i Wrocławia . Stolica Dolnego Śląska na inwestycje w 2013 roku zamierza wydać nieco ponad 613 mln złotych.

– Wszystko to robimy z myślą o naszych mieszkańcach. Zależy nam na tym, by w metropolii żyło się coraz lepiej – zapewniał przewodniczący Dawid Kostempski. Prezydent przypomniał, że już teraz prezydenci miast realizują szereg zadań o charakterze ponadlokalnym. –Wsparcie naszych działań przez księdza arcybiskupa jest dla nas krzepiące – podkreślał Kostempski. – Mamy świadomość tego, że tylko wspólne działania pozwolą prezydentom osiągnąć więcej- dodał.

Spotkanie opłatkowe prezydentów miast Metropolii Silesia z metropolitą katowickim Wiktorem Skworcem było pierwszym w takim gronie. Arcybiskup nie ukrywał, że zależy mu na takich spotkaniach.. Wszyscy rozstali się z obietnicą częstszych spotkań w przyszłym roku i deklaracją podjęcia wspólnych działań na rzecz budowy silnej metropolii.

źródło: www.gzm.org.pl