Zabrze przestrzenią rozwoju

Jubileusz Kina Roma

17.12.2012

Najstarsze działające kino na Śląsku świętowało jubileusz 100-lecia istnienia.

15 grudnia w trakcie uroczystej gali odbyły się spotkania z gwiazdami i znawcami kina, specjalne projekcje, wykłady i dyskusje o filmie. Wystąpił zespół taneczny Arabeska, grupa szczudlarzy z Dzielnicowego Ośrodka Kultury w Biskupicach, Zabrzańska Nieformalna Grupa Aktorska, Jazz Cafe Trio oraz pasjonaci z Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu.

Natomiast 8 grudnia odbył się recital Barbary Lubos zatytułowany "Świat w obłokach", z piosenkami Marka Grechuty, Agnieszki Osieckiej i Jacka Kaczmarskiego, a także projekcja filmu niemego "Metropolis" w reżyserii Fritza Langa, z muzyką graną "na żywo" przez tapera Adama Snopka.

Ponadto z okazji urodzin 22-23 grudnia zaplanowano Urodzinowy Przegląd Filmowy.

Przypomnijmy, że 22 grudnia 1912 przy obecnej ul. Z. Padlewskiego 4 w Zabrzu otwarte zostało Kino Lichtspielhaus, zbudowane wg projektu budowniczego rejencyjnego Prestinariego z Katowic i architekta Beckera z Zawodzia.
Było to w tym czasie największe i najwytworniejsze kino na Górnym Śląsku. Na widowni mogło zasiąść 1200 widzów chętnych oglądać film z warkotem projektora w tle. Prócz ekranu i kabiny projekcyjnej wyposażone było w scenę, orkiestron i garderoby.
W roku 1945 zmieniono nazwę na Kino Wolność, a następnie na Kino ROMA. Pod tą nazwą kino działa do dnia dzisiejszego, będąc najstarszym kinem na Śląsku. Widownia mieści obecnie 380 osób