Sprzątanie Świata 2012 – Czyste Zabrze”

12.12.2012

10 grudnia w kinie ROMA w Zabrzu odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego zorganizowanego w ramach akcji „Sprzątanie Świata 2012 – Czyste Zabrze”.

Już po raz VI w ramach prowadzonej akcji „Sprzątanie Świata 2012 – Czyste Zabrze” zorganizowano konkurs plastyczny dla uczniów zabrzańskich szkół. W tym roku odbył się on pt.„ Kocham, lubię, szanuję…nie śmiecę”.

W konkursie wzięli udział uczniowie 37 Zabrzańskich placówek oświatowych, w czterech kategoriach wiekowych:
– szkoły podstawowe – klasy I – III
– szkoły podstawowe – klasy IV – VI
– gimnazja
– szkoły ponadgimnazjalne

Komisja w dniu 21 listopada 2012r., w skład której wchodzili przedstawiciele Urzędu Miasta w Zabrzu, wybrała i wyróżniła 37 z 450 zgłoszonych prac ww. konkursu.
Hasło tegorocznej akcji "Sprzątanie Świata – Polska" brzmi: "Kocham, lubię, szanuję…nie śmiecę". Miasto Zabrze tegoroczną akcję przeprowadziło pod tym samym tytułem.
Hasło nawiązujące do ludowej wyliczanki, chce zachęcić do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i tego konsekwencjami. Cudownie jest kochać przyrodę, pięknie – lubić, ale tak naprawdę wystarczy szacunek – to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg. w tradycjach indiańskich szacunek oznacza szanowanie duchowych sił przyrody i troskę o wszystkie jej elementy: ziemię, drzewa, zwierzęta, wodę, gwiazdy itd. i my zatroszczmy się w tym roku o zanieczyszczone przez dzikie wysypiska lasy, łąki i tereny otwarte – skorzystają na tym nie tylko ziemia, drzewa czy zwierzęta a może nawet gwiazdy, ale również my – to szansa dla nas na jesienny spacer po czystym lesie.

Tegoroczna akcja jest ostatnią przed wejściem w życie uregulowań znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku, najpóźniej 1 lipca 2013r. To wtedy powinny zniknąć z naszego krajobrazu dzikie wysypiska.