Prezydent na otwarciu oddziału Luwru

10.12.2012

Na zaproszenie władz Aglomeracji Lens- Lievin Małgorzta Mańka-Szulik, prezydent Zabrza uczestniczyła w największym wydarzeniu kulturalnym Francji w 2012 r. a mianowicie w uroczystościach otwarcia w Lens oddziału paryskiego Luwru. W inauguracji otwarcia Muzeum Luwr Lens uczestniczył Prezydent Republiki Francji Francois Hollande.

Uroczystość miała miejsce 4 grudnia w święto świętej Barbary, patronki górników, tak bliskiej sercu mieszkańców Lens. Muzeum powstało w miejscu dawnej kopalni. Projekt architektoniczny przygotowany został przez japońską pracownię SANAA. Ultranowoczesna forma muzeum składająca się z czterech budynków, których struktura zbudowana jest z matowego szkła i metalu stwarza imponujące wrażenie. Dla uświetnienia swojej inauguracji, muzeum Luvr-Lens zabrało zwiedzających w wyjątkową podróż po kolekcjach Luwru wystawianych w ramach Galerii Czasu i pierwszej wystawy tymczasowej poświęconej epoce Renesansu, z arcydziełami jej mistrzów – Leonarda da Vinci, Albrechta Dürera i innych. Udział prezydenta Zabrza w tak ważnym wydarzaniu jest kolejnym dowodem na to, że współpraca z miastem Zabrze dla Regionu Nord- Pas de Calais jest istotnym działaniem w polityce zagranicznej tego regionu.