Zabrze przestrzenią rozwoju

MDK2 w Berlinie

05.12.2012

W dniach 30 listopada – 2 grudnia odbyła się w Berlinie pierwsza edycja Festiwalu Janusza Korczaka. Impreza została zorganizowana przez Niemiecko-Polskie Stowarzyszenie ds. Integracji, Kultury i Nauki – Polonica, a patronatat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Celem wydarzenia było przybliżenie sylwetki Korczaka i wskazanie na wiele aspektów jego działalności, które mimo upływu lat, nie straciły na aktualności. Liczne wykłady i seminaria traktowały o sytuacji dziecka w dzisiejszym świecie – o zagrożeniach i szansach, które przyniósł XXI wiek. Wśród znamienitych gości z Polski nie zabrakło Barbary Sochal – Dyrektor Zespołu Spraw Społecznych i Prawa Administracyjnego w Biurze Rzecznika Praw Dziecka, która pełni również funkcje przewodniczącej Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. Z odczytem wystąpiła również Małgorzata Muzoł – Świętokrzyska Kurator Oświaty.

Na Berlińskim festiwalu nie zabrakło podopiecznych Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Zabrzu. Inicjatorką i organizatorką wyjazdu była dyrektor placówki Jolanta Skorupa. Wszystko zaczęło się w marcu br., kiedy to odbyła się czwarta edycja konkursu plastycznego „Muzyka, poezja, obraz” organizowanego przez MDK nr 2. Inspiracją prac była działalność Janusza Korczaka. Berlińskie stowarzyszenie doceniło taką inicjatywę, czego świadectwem było zaproszenie młodzieży z MDK nr 2 oraz zorganizowanie wystawy prac konkursowych w ramach festiwalu. W stolicy Niemiec można było również zobaczyć Młodzieżowy Teatr Tańca z pracowni tanecznej Wioletty Muzykant oraz spektakl „Bobo – Oto Człowiek” wystawiony przez młodzież z pracowni teatralnej kierowanej przez Katarzynę Boroń. Występy zostały przyjęte ze sporym entuzjazmem. Pochwalono przede wszystkim profesjonalizm, którym wykazali się aktorzy. Pozytywne wrażenie wywołane w Berlinie spowodowało, że już w styczniu MDK nr 2 odwiedzi kolejną stolicę – tym razem Warszawę.