Zabrze przestrzenią rozwoju

Album "Nasza Rokitnica" już w sprzedaży

16.11.2012

15 listopada do sprzedaży trafiła „NASZA ROKITNICA” – drugi tom z serii poświęconej dzielnicom Zabrza. Album został opracowany i wydany przez Miejską Bibliotekę Publiczną.
 

Promocja książki odbyła się 15 listopada w IV LO przy ul. Andersa 64 w Zabrzu-Rokitnicy. Spotkanie uświetnił występ chóru Resonans Con Tutti.
– Prace przygotowawcze, łącznie ze zbieraniem archiwalnych materiałów, zdjęć i innych dokumentów trwały ponad rok. Wiele czasu i wysiłku włożyła w to przedsięwzięcie radna Stanisława Mikulak z towarzystwa miłośników dzielnicy. Głównym zresztą trzonem albumu są teksty – wspomnienia mieszkańców, choć jest tam oczywiście także o teraźniejszości i planach – mówił Tomasz Iwasiów, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Z wielkim podziwem i wzruszeniem obserwowałam zaangażowanie mieszkańców Rokitnicy podczas tworzenia tej publikacji. Okazuje się, że naukowe monografie są potrzebne, jednak historia Zabrza pisana przez jego mieszkańców ma niespotykany walor autentyzmu i emocjonalnej siły. Doświadczenia zgromadzone podczas pracy nad wydawnictwem „Nasze Kończyce” – inaugurującym projekt „Dzielnice Zabrza” i tą publikacją, pokazały jak wielki mamy szacunek do tradycji i korzeni, które stworzyły podwaliny nowoczesnego miasta – mówiła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
Kto mieszka lub pochodzi z Rokitnicy albo interesuje się historią Zabrza powinien ten album koniecznie mieć w swojej domowej bibliotece.