Obchody Święta Niepodległości

12.11.2012

Koncertem Orkiestry Dętej KWK „Makoszowy” pod dyrekcją Henryka Mandrysza rozpoczęły się zabrzańskie obchody Święta Niepodległości, które odbyły się w niedzielę, 11 listopada na placu Warszawskim.

W oficjalnej uroczystości wzięły udział m.in. władze miejskie, przedstawiciele służb i instytucji publicznych, środowisk kombatanckich oraz organizacji i stowarzyszeń społecznych.
Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, podkreślając znaczenie patriotyzmu, mówiła o Polakach walczących o niepodległość, ich odważnych, często heroicznych czynach. –„Nasza przeszłość, naznaczona krwią i ofiarą życia wielu naszych przodków zobowiązuje nas szczególnie do dumy z polskiej kultury, tradycji i historii. Zróbmy wszystko, by 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego Polaka. Jest to przecież dzień ponownych narodzin naszej Ojczyzny. Manifestujmy swój patriotyzm. To święto łączy wszystkich Polaków”.

Po prezentacji służb mundurowych oraz po przedstawieniu przez zabrzańską młodzież przygotowanego na tę okazję programu artystycznego, uczestnicy defilady przemaszerowali do kościoła p.w. św. Anny, gdzie odbyła się uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny z udziałem Młodzieżowego Chóru „Resonans con tutti”. Następnie, składając wieńce i kwiaty pod krzyżem na placu kościelnym uczczono pamięć poległych za ojczyznę, oddając hołd tym, którzy przyczynili się do wywalczenia niepodległości Polski.

Nie zawiedli również mieszkańcy Zabrza oraz instytucje i zakłady pracy, którzy odświętnie udekorowali budynki z okazji obchodzonego święta.