XII FESTIWAL DRAMATURGII WSPÓŁCZESNEJ

30.10.2012

28 października zakończył się XII Ogólnopolski Festiwal Dramaturgii Współczesnej “Rzeczywistość Przedstawiona” Zabrze 2012.

Jury w składzie: Edward Linde-Lubaszenko (przewodniczący), Zenon Butkiewicz, Bogdan Ciosek, po obejrzeniu wszystkich spektakli postanowiło na posiedzeniu w dniu 27 października przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
Nagrodę im. Stanisława Bieniasza w formie medalu zaprojektowanego przez Zygmunta Brachmańskiego – Hanochovi Levinowi za dramat „Udręka życia” zrealizowany w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Nagrodę Główną festiwalu przyznano Remigiuszowi Brzykowi za reżyserię spektaklu „Korzeniec” z Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Nagrodę Jackowi Głombowi za reżyserię spektaklu „Orkiestra” z Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności kreowania zespołowego kształtu przedstawienia, Nagrodę za wizję inscenizacyjną spektaklu otrzymał „Trash story” z Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze dla: Marcina Libera i Grupy Mixer (scenografia i kostiumy), Aleksandry Gryki (muzyka), Nagrody aktorskie przyznano: Marii Bieńkowskiej za role w spektaklu „Korzeniec” z Teatru Zagłębia w Sosnowcu, Tomaszowi Międzik za rolę Jony Popocha w spektaklu „Udręka życia” z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Jolancie Olszewskiej za rolę w spektaklu „Kto zabił Alonę Iwanowną” Młodej Sceny Teatru Dramatycznego w Warszawie, Agnieszce Przepiórskiej za rolę w spektaklu „I będą święta” z Teatru Konsekwentnego w Warszawie, Wyróżnienia aktorskie przyznano: Annie Koniecznej za role w spektaklu „Nieskończona historia” z Teatru Nowego w Zabrzu, Agacie Ochoty-Hutyry za rolę Poliny Szestakowej w spektaklu „Do dna” z Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Krzysztofowi Ogłozie za rolę w spektaklu „Kto zabił Alonę Iwanowną” Młodej Sceny Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Jury pragnie wyrazić uznanie dla organizatorów za umożliwienie konfrontacji na artystycznej płaszczyźnie festiwalu spektakli, które stały się źródłem polemik i kontrowersji wybiegających poza granice sztuki teatralnej.

Więcej informacji na: http://www.teatrzabrze.pl/