Zabrze przestrzenią rozwoju

Nowe atrakcje Guido

22.10.2012

20 października w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego GUIDO w Zabrzu oddano do użytku Komorę Badawczą nr 8 oraz podwieszaną kolejkę.

Jako pierwsi w odmienionej komorze badawczej na poziomie 320 zaprezentowali się muzycy Filharmonii Śląskiej i goście ze Słowacji, którzy wystąpili w ramach imprezy towarzyszącej Międzynarodowemu Konkursowi Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga.
– Odnowiona sala spełnia najlepsze standardy akustyczne i z pewnością zadowoli najbardziej wymagających artystów i słuchaczy. Kolejka ucieszy przede wszystkim najmłodszych turystów. A to nie koniec niespodzianek przygotowywanych w kopalni „Guido”. Sama z niecierpliwością czekam na finał prowadzonych pod ziemią prac – podsumowuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.
Od dawna na Guido organizowane są wydarzenia kulturalne. Komora Badawcza nr 8 jest specjalnie do tego celu przystosowana. Zapewnia świetną akustykę, dzięki czemu koncerty będą na najwyższym poziomie. Nowa sala koncertowa jest wyposażona w 178 miejsc siedzących. Dużym zainteresowaniem cieszy się również pierwsza w Europie kolejka podwieszana, która jest dodatkową atrakcją na poziomie 320. Przejazd nią wydłużył trasę o 2.5 kilometry, a zwiedzający będą mogli się poczuć jak prawdziwi górnicy zmierzający na szychtę. Nowa kolejka, podobnie jak wszystkie atrakcji kopalni, przystosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.