Zabrze przestrzenią rozwoju

Wystawa „INNY ŚLĄSK. INNA RZECZYWISTOŚĆ”

19.10.2012

Na wystawie prezentowane są prace malarza i rysownika Bronisława Wojciecha Linkego (1906-1962). Większość z udostępnionych rysunków, gwaszy i akwarel pochodzi z cykli Miasto i Śląsk powstałych w latach 30. XX w. Był to okres, w którym B. Linke ostatecznie wykształcił swój niepowtarzalny styl, specyficzną odmianę realizmu opartego na wizualizacji metafory. Większość z prezentowanych dzieł od dziesięcioleci nie była prezentowana publiczności.
 

Centralną część ekspozycji stanowią dzieła z cyklu Śląsk. Niestety, część tych dziś bezcennych rysunków i akwarel nie zachowała się. Znamy je ze zdjęć i opisów wykonanych przez samego artystę. Za sprawą Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zostały one zeskanowane i podretuszowane, dzięki czemu publiczność ma dzisiaj okazję zobaczyć jak wyglądały prace, które w przeważającej większości spłonęły w Warszawie w pracowni malarza podczas Powstania Warszawskiego. Tym samym wystawa w Muzeum Górnictwa Węglowego jest na swój sposób unikatowa, ponieważ przywraca pamięć o zaginionych dziełach.
Osobną część wystawy stanowią prace będące nawiązaniem do sztuki B.W.Linkego. Jego niezachowane rysunki postanowili odtworzyć studenci katowickiej ASP i uczniowie zabrzańskiego liceum plastycznego w trakcie wyjątkowych warsztatów, których ideą było wykonanie prac stanowiących współczesną odpowiedź na działania Mistrza.
Wystawa została przygotowana przez dr Annę Manicką z Muzeum Narodowego w Warszawie, specjalistkę od twórczości B.W.Linkego i dra Jacka Siebla z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Wystawę oglądać można do 18 listopada 2012 r.

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
ul. 3 Maja 19
41-800 Zabrze

 

Wystawa ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie

Patronat honorowy:
Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz
Prezydent Miasta Zabrze Małgorzata Mańka – Szulik
Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Antoni Cygan