Spotkanie z księdzem prałatem Józefem Kusche

18.10.2012

Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu, Klub Inteligencji Katolickiej -Sekcja Ogólnospołeczna Zabrze oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu serdecznie zapraszają na spotkanie pn. "Trzeba nam siać…" z księdzem prałatem JÓZEFEM KUSCHE19 października o godz. 17.30 w Sali Witrażowej Muzeum Górnictwa Węglowego, przy ul. 3 Maja 19 w Zabrzu.
 

Ksiądz prałat JÓZEF KUSCHE urodzony w Cisku koło Koźla na Opolszczyżnie. Do seminarium diecezji opolskiej w Nysie wstąpil w 1959 roku, natomiast święcenia kapłańskie przyjął w 1965 roku w Opolu. Niestrudzony duszpasterz i animator życia społeczno-religijnego w Zabrzu, inicjator kilkuset wyjazdów pielgrzymkowych.

W Zabrzu spędził 44 lata z 47-letniej posługi kapłańskiej. Do parafii św. Anny przyszedł w 1968 roku jako wikary z zaledwie trzyletnim doświadczeniem. Potem w 1975 roku zaproponowano mu kierowanie parafią św. Teresy w Mikulczycach, ale w 1986 roku na prośbę ks. prałata Franciszka Pieruszki powrócił do św. Anny i tu pozostał aż do emerytury. Wspierał potrzebujących, angażował się w walkę z komuną, organizował liczne wyjazdy dla młodzieży.

Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany za swoje zaangażowanie na rzecz miasta i jego mieszkańców. Po 26 latach posługi kapłańskiej i pełnieniu funkcji proboszcza w parafii św. Anny ks. Józef Kusche odszedł w 2012 roku na emeryturę.