Zabrze przestrzenią rozwoju

Dzień Żywności i Walki z Głodem

16.10.2012

16 października w Zabrzu rozpoczęły się obchody Dnia Żywności i Walki z Głodem.

O godzinie 12.30 z Placu Wolności ruszył marsz protestujących przeciwko marnowaniu żywności. Uczestników przywitano na Placu Teatralnym, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie obchodów, w trakcie którego wręczono zaproszonym gościom bochenki chleba jako symbol dostatku.

– W imieniu prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik dziękuję za tę cenną akcję. Dzisiejszy dzień jest tym bardziej istotny, ponieważ wiele żywności się marnuje podczas kiedy inni jej potrzebują. Dzielenie się chlebem jest naszym obowiązkiem – powiedziała Katarzyna Dzióba zastępca prezydenta miasta.

– Żywność jest dobrem, które musimy szanować. Cieszę się, że możemy obchodzić ten szczególny dzień właśnie w tym miejscu, ponieważ Zabrze jest jednym z naszych ważniejszych parterów – mówił prezes Śląskiego Banku Żywności Jan Szczęśniewski.

W części artystycznej można było zobaczyć m.in. film promujący protest przeciwko marnotrawieniu żywności przygotowany przez Centrum Edukacji Twórczej, a także inscenizacje teatralne i występy taneczne przygotowane przez zabrzańskich uczniów.

W miasteczku namiotowym prezentowały się organizacje pozarządowe organizujące pomoc żywieniową dla najuboższych mieszkańców Zabrza oraz świetlice środowiskowe MOPR.

Impreza odbywała się w ramach Światowego Dnia Żywności i Walki z Głodem.