Zabrze przestrzenią rozwoju

Inauguracja komory K8 i podwieszanej kolejki na poziomie 320

10.10.2012

20 października na terenie Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego GUIDO w Zabrzu odbędzie się uroczystość oddania do użytku dwóch nowych atrakcji.

Prace nad rewitalizacją Komory Badawczej nr 8 dobiegły końca. Od teraz znajdujące się 320 metrów pod ziemią wnętrze jest przygotowane do przyjęcia gości i artystów występujących w GUIDO w ramach imprez pod hasłem „Kultura na Poziomie”. Uroczystość otwierająca zbiegła się w czasie z oddaniem do użytku turystycznego pierwszej w Europie a może i na świecie podwieszanej kolejki podziemnej. Przejazd włączony został w atrakcje zwiedzania poziomu 320, wydłużając tę trasę do 2,5 kilometra. Od 21 października goście kopalni osobiście będą mogli poczuć się jak prawdziwi górnicy zmierzający na szychtę.

Uroczystość otwarcia obydwóch obiektów odbędzie się 20 października. W programie koncert organizowany wespół z Filharmonią Śląską w odrestaurowanym wnętrzu oraz, oczywiście, przejazd podwieszaną kolejką. Początek o godzinie 18:00 (ostatni zjazd o godzinie 17:45).

Koncert kameralny w ramach projektu ONE (An Orchestra Network for Europe), w wykonaniu muzyków Filharmonii Śląskiej oraz Štatny Komorný Orchester Žilina ze Słowacji, będzie częścią IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. A w jego programie przewidziano:
• Wolfgang Amadeus Mozart – Divertimento na tematy z opery Wesele Figara,
• Wolfgang Amadeus Mozart – Divertimento B-dur KV 266,
• Benedykt Konowalski – Mini-rondo,
• Eugene Suchoň – Serenada Nr 5,
• Wojciech Kilar – Sinfonia.

Cena biletu na inaugurację to 50 zł; zawiera także poczęstunek dla gości. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod numerem telefonu 32 271 40 77.