Bezpłatne badania ostrości wzroku po 40. roku życia

05.10.2012

RUSZYŁY BEZPŁATNE BADANIA OSTROŚCI WZROKU W RAMACH AKCJI „CZAS NA WZROK”.

Już od 5 października mieszkańcy województwa śląskiego i małopolskiego po 40. roku życia mogą bezpłatnie zbadać ostrość wzroku w wybranych salonach optycznych. Organizatorzy zapraszają na badania w ramach kampanii edukacyjnej „Czas na wzrok. Zachowaj ostrość widzenia po czterdziestce”.

Jednym z najważniejszych etapów trwającej akcji są bezpłatne badania ostrości wzroku, które potrwają od 5 do 20 października 2012. Będą z nich mogły skorzystać osoby powyżej 40. roku życia. Lista salonów jest dostępna na stronie internetowej dedykowanej problemowi prezbiopii www.czasnawzrok.pl. Ze względu na to, że liczba miejsc jest ograniczona, na badania należy umówić się wcześniej.

Akcja edukacyjna „Czas na wzrok”, ma na celu dostarczenie informacji na temat prezbiopii (procesu, który dotyka osoby po czterdziestce) oraz najlepszych sposobów na jej korygowanie jakim są np. okulary progresywne.

– Prezbiopia czyli starczowzroczność, jest najpopularniejszym typem zaburzeń widzenia. Dotyka ona osoby po 40 roku życia, u których w wyniku naturalnego, fizjologicznego mechanizmu starzenia dochodzi do zmniejszenia elastyczności soczewki w oku. Proces ten zachodzi u osób bez wad wzroku, ale też u tych z nadwzrocznością i krótkowzrocznością – wyjaśnia dr hab. Dorota Tarnawska, prof. UŚ, z Oddziału Okulistyki Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach.

Akcję wspierają:

Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego, Katedra i Klinika Okulistyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, JZO Sp. z o.o. – producent soczewek okularowych.

Patroni honorowi:

Prezydent Miasta Katowice, Prezydent Miasta Chorzów, Prezydent Miasta Gliwice, Prezydent Miasta Jaworzno, Prezydent Miasta Rybnik, Prezydent Miasta Sosnowiec oraz Prezydent Miasta Zabrze oraz Prezydent Miasta Jastrzębie Zdrój.

Patroni medialni:

TVP Katowice, Polskie Radio Katowice, Dziennik Zachodni oraz naszemiasto.pl.