Urodziny Zabrza

01.10.2012

W dniach 29-30 września obchodziliśmy 90. rocznicę nadania praw miejskich Zabrzu.

Wielobarwny tłum przy dźwiękach orkiestry górniczej przemaszerował w sobotę 29 września przez centrum miasta. W uroczystościach udział wzięli m.in. goście z miast partnerskich: Essen, Seclin, Trnava, Równe, Rotherham, Sangerhausen oraz Lund, a także uczniowie zabrzańskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przedszkolaki, przedstawiciele samorządu, działających na terenie miasta stowarzyszeń i ognisk pracy pozaszkolnej oraz mieszkańcy Zabrza. Paradzie przewodził legendarny Skarbnik, którego kilkumetrowa postać została umieszczona na platformie. Przemarsz zakończył się w Parku im. Poległych Bohaterów w Zabrzu, gdzie na uczestników czekało mnóstwo atrakcji m.in. występy dzieci i młodzieży z Ognisk Pracy Pozaszkolnej i Młodzieżowych Domów Kultury z Zabrza, konkursy, niespodzianki oraz stoiska edukacyjno-kulturalne. Gwiazdą wieczoru był zespół „Varius Manx”.

W skarbnikowym konkursie na najładniejsze przebranie zwyciężyli:
Przedszkole nr 25 – Kamila Wasilewska; Szkoła Podstawowa nr 6 – Paweł Kocur;
Gimnazjum nr 5 – Viktoria Turij; Szkoła Ponadgimnazjalna Zespół Szkół nr 10 – Filip Badura oraz Pani Dorota Grychtoł.

Rozstrzygnięty został również konkurs na największy i najpiękniejszy tort w paradzie:
I – Szkoła Podstawowa nr 7;
II – Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego;
III – Gimnazjum nr 12.

90-lecie nadania praw miejskich stanowiło dla nas wydarzenie o wyjątkowej randze. Jednym z kluczowych punktów jego obchodów była uroczystość nadania sztandaru Miastu Zabrze, a także podpisanie dokumentów o współpracy z naszymi miastami partnerskimi z Seclin (Francja) i Essen (Niemcy).

Zwieńczeniem obchodów urodzin Zabrza był koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, która wraz z artystami Teatru „Roma” wykonała utwory ze znanych musicali.

Jak co roku, podczas koncertu zostały wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Zabrze w Dziedzinie Kultury. Wyróżnienia otrzymały: Aleksandra i Magdalena Popławskie.W tym roku po raz pierwszy przyznano również wyróżnienia Prezydenta Miasta w Dziedzinie Gospodarki i Przedsiębiorczości oraz Nauki i Medycyny. Statuetkami autorstwa profesora Krzysztofa Nitscha uhonorowane zostały: Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Śląskie Centrum Chorób Serca, Kompania Węglowa SA i firma DB Schenker.

Podczas wczorajszej uroczystości tytułu honorowego obywatela Zabrza otrzymał Pan Włodzimierz Lubański. Laudację opisującą jego bogatą karierę sportową wygłosił dawny kolega z boiska – Stanisław Oślizło.