Bezpłatne badania ostrości wzroku po 40. roku życia

19.09.2012

Rusza kampania edukacyjna "Czas na wzrok. Zachowaj ostrość widzenia po czterdziestce". Zapraszamy wszystkich mieszkańców po 40. roku życia na bezpłatne badanie ostrości wzroku w dniach od 5 do 20 października w wybranych salonach optycznych na terenie  miasta.
 

EKSPERCI WYJAŚNIĄ CZYM JEST PREZBIOPIA I JAK ZACHOWAĆ OSTROŚĆ WIDZENIA PO CZTERDZIESTCE

Nie możesz odczytać drobnego druku w gazecie lub masz problem z przeczytaniem wiadomości na ekranie telefonu? W ramach akcji „Czas na wzrok” mieszkańcy województwa śląskiego i małopolskiego będą mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat prezbiopii – procesu, który dotyka ludzi po 40. roku życia. W dniach od 5 do 20 października organizatorzy kampanii edukacyjnej zapraszają osoby po czterdziestce na bezpłatne badania ostrości wzroku do wybranych salonów optycznych.
Kampania edukacyjna „Czas na wzrok. Zachowaj ostrość widzenia po czterdziestce” będzie prowadzona od 19 września do 31 grudnia 2012 r. W ramach akcji, w dniach od 5 do 20 października mieszkańcy województwa śląskiego i małopolskiego, powyżej 40. roku życia będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań ostrości wzroku w wybranych salonach optycznych. Lista salonów optycznych dostępna jest na stronie internetowej dedykowanej prezbiopii www.czasnawzrok.pl. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na badania należy umówić się wcześniej telefonicznie lub osobiście, podając przy rejestracji hasło kampanii „Czas na wzrok”.
Celem akcji jest dostarczenie informacji na temat prezbiopii oraz najlepszych sposobów jej korygowania. – Prezbiopia czyli starczowzroczność, jest najpopularniejszym typem zaburzeń widzenia. Dotyka ona osoby po 40 roku życia, u których w wyniku naturalnego, fizjologicznego mechanizmu starzenia dochodzi do zmniejszenia elastyczności soczewki w oku. Proces ten zachodzi u osób bez wad wzroku, ale też u tych z nadwzrocznością i krótkowzrocznością – wyjaśnia dr hab. n. med. Dorota Tarnawska, z zespołu badawczego Szpitala Kolejowego w Katowicach. – Zwłaszcza osoby, które dotąd cieszyły się „sokolim wzrokiem” i nie miały wcześniej kontaktu z okulistą, często zwlekają z wizytą u specjalisty, bo nie rozpoznają właściwie pierwszych symptomów tego naturalnego procesu. Brak odpowiednich okularów do czytania może skutkować nieprzyjemnie odczuwanym napięciem oczu podczas czytania, a nawet bólami głowy. Tymczasem rozwiązanie problemu jest proste, wystarczy bowiem zaopatrzyć się w odpowiednio dobrane okulary, aby go skutecznie wyeliminować – mówi dr Tarnawska.
Więcej szczegółów na temat prezbiopii oraz rozwiązań dla prezbiopów znajduje się na stronie internetowej www.czasnawzrok.pl. Do tej pory kampanię „Czas na wzrok. Zachowaj ostrość widzenia po czterdziestce” przeprowadzono z sukcesem w województwach dolnośląskim, wielkopolskim, lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim, łódzkim i opolskim.

Akcję wspierają:

Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego, Katedra i Klinika Okulistyki Medycznej we Wrocławiu, JZO Sp. z o.o. – producent soczewek okularowych.

Patroni honorowi:

Prezydent Miasta Katowice, Prezydent Miasta Chorzów, Prezydent Miasta Gliwice, Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój, Prezydent Miasta Jaworzno, Prezydent Miasta Rybnik, Prezydent Miasta Sosnowiec oraz Prezydent Miasta Zabrze.

Patroni medialni:

TVP Katowice, Polskie Radio Katowice, Dziennik Zachodni oraz naszemiasto.pl.