VIII Dzień Nauki

14.09.2012

14 września w parku im. Poległych Bohaterów przy ul. Dubiela w Zabrzu odbył się „VIII Dzień Nauki”, którego organizatorami są: Urząd Miejski w Zabrzu, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii oraz Centrum Kształcenia Praktycznego w Zabrzu.

Celem imprezy jest jak najszersza i najbogatsza popularyzacja aktywności instytucji naukowo-badawczych, edukacyjnych, szkoleniowych oraz firm, klubów i stowarzyszeń nie tylko z terenu Zabrza, ale z całego regionu. Dzień Nauki ma promować wśród mieszkańców miasta, a zwłaszcza młodzieży szkolnej, najważniejsze osiągnięcia naukowe, techniczne a także pokazać w sposób niekonwencjonalny, przystępny i ciekawy nauki, z którą spotykamy się w życiu codziennym.

W ramach Dnia Nauki odbywają się warsztaty, pokazy, prezentacje i konkursy. Całość przygotowana została w plenerze, w centrum Zabrza, gdzie stanęło miasteczko namiotowe oraz scena z licznymi atrakcjami artystycznymi.

Jedną z wielu atrakcji było stoisko przygotowane przez Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Informatyki „KOMPIK”, które przygotowało interaktywną prezentację zabytkowych komputerów, wraz z przedstawieniem historii nośników pamięci, oraz warsztatem elektrotechnicznym przydatnym w pracach restauratorskich zabytkowych sprzętów komputerowych.

W zamierzchłe czasy mogliśmy się przenieść na stoisku Muzeum Górnośląskiego Parku Etnograficznego z Chorzowa, gdzie można było m.in. usiąść w ławie szkolnej z danych lat oraz wypróbować przybory do nauki pisania, takie jak tabliczka z rysikiem czy pióro ze stalówką.
Po raz pierwszy podczas Dnia Nauki zaprezentowała się także Wyższa Szkoła Techniczna, która kształci studentów w wielu kierunkach, m.in. w kierunku architektura wnętrz, dziennikarstwo i komunikacja społeczna czy np. reżyseria i realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia. Uczelnia ta, w tym roku uruchomi w Zabrzu Ośrodek Kultury i Edukacji.

Pod hasłem – „Przez zabawę do wiedzy”, swoje stoisko przygotowało Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN z Zabrza. Doświadczenia przedstawiające m.in. żywe kolory mleka, obrazki z pianki, wodoodporny piasek, balony z płytki CD czy też „magiczny palec” udowodniły, że chemia i fizyka są ciekawe i pasjonujące. Tematycznie podobne było także stoisko Zespołu Szkół nr 3 w Zabrzu, którego uczniowie zaprezentowali prace wykonane na zajęciach elektroniki i mechatroniki. Pod kierunkiem nauczycieli wykonali też ciekawe doświadczenia fizyczne, chemiczne oraz elektrotechniczne.
Swoje nowoczesne rozwiązania stosowane w diagnostyce, terapii i rehabilitacji medycznej zaprezentował także Instytut Techniki i Aparatury Medycznej „ITAM”, laureat wielu prestiżowych wyróżnień na targach wynalazków i innowacji.

Jak co roku sporo miejsca zostało poświęcone na stoiska związane z ochroną zdrowia. Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii przedstawiła postępy prac nad systemem wspomagania serca dla dorosłych i dla dzieci, robotem kardiochirurgicznym oraz wykorzystaniem inżynierii tkankowej w pracach nad protezą zastawki serca, opartej o komórki własne pacjenta. Podczas Dnia Nauki można zapoznać się również z osiągnięciami Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz Stowarzyszenia Transplantacji Serca. Z kolei Stacja Pogotowia Ratunkowego w Zabrzu zorganizowała pokazy udzielania pierwszej pomocy oraz ratownictwa medycznego z użyciem fantomów.