Zabrze przestrzenią rozwoju

Bezpłatne badania w kierunku OSTEOPOROZY dla pań powyżej 60 r. życia

13.09.2012

Zapraszamy panie powyżej 60 r. życia na bezpłatne badania w kierunku OSTEOPOROZY.

Badania odbywają się w Gabinecie Diagnostyki i Leczenia Osteoporozy prof. Wojciecha Pluskiewicza przy ul. Asnyka 11 w Gliwicach. W celu uzyskania dodatkowych informacji i rejestracji do badania proszę dzwonić pod nr tel. 32/331-33-16 w godz. 10.00-16.00.

Osteoporoza to poważny problem współczesnej medycyny. Dotyczy około 10% społeczeństwa, w pierwszej kolejności kobiet i osób starszych. W przebiegu osteoporozy dochodzi do zaniku tkanki kostnej co prowadzi do występowania złamań, a niektóre z nich np. złamania kości udowej czy kręgosłupa mogą stanowić nawet zagrożenia dla życia. Podstawowy problem związany z osteoporozą to jej bezobjawowy przebieg; mówi się o cichym złodzieju kości. Zatem podstawowe zadanie to wykonanie badania zanim dojdzie do pierwszego złamania. Osteoporozę możemy rozpoznawać wykonując badanie masy kostnej (badanie densytometryczne) kości udowej i kręgosłupa.
Gdy już postawimy rozpoznanie osteoporozy można ja skutecznie leczyć, tak by zapobiec dalszym złamaniom.
W Gliwicach od 3 miesięcy jest możliwość bezpłatnego wykonania badania w kierunku osteoporozy. W ciągu tego czasu blisko 600 kobiet, w tym co najmniej 250 mieszkanek Zabrza w wieku 60-90 zostało przebadanych.