Medal papieski dla prof. Mariana Zembali

12.09.2012

Prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, otrzymał medal PRO ECCLESIA ET PONTIFICE. Jest to najwyższe wyróżnienie dla osób świeckich przyznawane przez Papieża.

11 września w kościele św. Jakuba w Krzepicach, rodzinnej miejscowości profesora, odprawiona została msza św. podczas której medal wręczył ksiądz arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski, który wnioskował o przyznanie tej zaszczytnej nagrody. Laudację wygłosił ks. prof. Franciszek Dylus z Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.W uroczystości uświetnionej przez chór "Resonans con tutti" udział wzięli licznie zaproszeni goście w tym m.in. prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, Maria Pańczyk-Poździej, senator RP, przedstawiciele zabrzańskiego samorządu na czele z Małgorzatą Mańką-Szulik, prezydent Miasta Zabrza i Marianem Czocharą, przewodniczącym Rady Miasta, przedstawiciele władz wojewódzkich, a także środowisko lekarskie. 

– Przyznanie prof. Zembali tak zaszczytnego odznaczenia jak papieski krzyż zasługi jest ogromnym wyrazem uznania dla jego pełnej humanizmu postawy i osiągnięć w rozwoju medycyny, a także działalności społecznej i charytatywnej. – powiedziała prezydent miasta.

Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice został ustanowiony przez papieża Leona XIII w 1888 roku. Przyznawany jest na wniosek biskupa diecezjalnego w dowód uznania dla zaangażowania na rzecz Kościoła.