Zabrze przestrzenią rozwoju

Międzynarodowy Festiwal Studencki w Zabrzu

03.09.2012

31 sierpnia w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbył się koncert finałowy XXV Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego.

 

Festiwal organizowany od 1979 roku jest jedyną tak dużą imprezą folklorystyczno-kulturalną w regionie. Przygotowywany przez środowisko akademickie jest kierowany do szerokiego grona młodzieży studiującej i uczącej się. Celem Festiwalu jest propagowanie i kultywowanie tradycji tańca, muzyki i strojów wszystkich narodów, umożliwienie nawiązania bezpośrednich kontaktów i wymiany doświadczeń z młodzieżą z całego świata oraz wychowywanie, edukowanie i wpajanie przywiązania do naszej narodowej kultury z jednoczesnym uznaniem i szacunkiem dla innych narodów i kultur. W Domu Muzyki i Tańca wystąpiły zespoły m.in. z Turcji, Wenezueli, Argentyny, Włoch, Rosji, Chorwacji, Słowacji, Francji i oczywiście Polski.

W koncercie udział wzięli m.in. prezydent miasta Zabrze Małgorzata Mańka-Szulik, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Wiesław Banyś i prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tadeusz Donocik.