Ranking Dziennika Rzeczpospolita 2012

17.07.2012

17 lipca Dziennik "Rzeczpospolita" opublikował "Ranking samorządów", który ujmuje miasta i gminy najbardziej dbające o rozwój i podniesienie jakości życia mieszkańców. Zabrze zostało sklasyfikowane w czterech kategoriach.

Pod względem skuteczności pozyskiwania funduszy unijnych w gronie 49 miast na prawach powiatu Zabrze zajęło 25 miejsce. Biorąc pod uwagę miasta tylko z naszego województwa Zabrze znalazło się na 7 miejscu. W rankingu największych inwestycji samorządowych 2012 roku wśród 138 przedsięwzięć wymieniono dwie zabrzańskie: na 25 miejscu budowę Drogowej Trasy Średnicowej i na 64 miejscu modernizację stadionu Górnika Zabrze. Kolejny ranking stworzono pod względem innowacyjności samorządów. Zabrze zajęło 6 miejsce. Jeśli zaś chodzi o Ranking Samorządów 2012 to został on przeprowadzony w dwóch etapach. W pierwszym zostały wybrane samorządy, które w najlepszy sposób zarządzały finansami w latach 2008-2010 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały. Zabrze zakwalifikowało się do finalnego etapu. Wśród śląskich miast zajęło 10 pozycję. Ogólnie nasze miasto znalazło się na 47 miejscu.