AEGEE Summer University 2012 – Go East! Break the Borders!

16.07.2012

Summer University to letnie wydarzenie zrzeszające młodzież z wszystkich krajów Europy. Uczestnikami są członkowie większości miast w których istnieje AEGEE, a pomoc przy tak dużym przedsięwzięciu oferuje ponad 120 anten. Tegoroczna rekrutacja na to wydarzenie została już zakończona i w jej rezultacie wybrano 35 odważnych uczestników spośród wszystkich aplikujących na propozycję AEGEE Katowice: SU Polska – Ukraina, którzy wezmą udział w 24 edycji tego projektu (7 edycji na Śląsku). Summer University pozwala bowiem europejskiej młodzieży na odkrywanie tajemnic swojego kontynentu, poszerzanie wiedzy dotyczącej obyczajów i kultury czy też zamiłowania do niepowtarzalnych zakątków Europy przy jednoczesnym poznawaniu niesamowitych ludzi.

Go East! Break the Borders! to tegoroczne hasło Summer University, które ma na celu ukazanie wydarzenia, jako możliwości dla młodzieży w przełamaniu granic, integracji, a także zespolenia młodzieży z wielu europejskich krajów. Uczestnicy tego eventu tak naprawdę nic nie tracą, a wręcz mogą tylko zyskać: uczą się otwierać na nowo poznanych ludzi (co bardzo często jest dopiero początkiem wieloletnich przyjaźni), mają możliwość w obcowaniu z nieznaną dotąd kulturą, przełamują bariery językowe czy też zwiedzają nowe miejsca. Takiego doświadczenia życiowego nie nauczysz się z żadnych programów telewizyjnych.

Tegoroczny Summer University ma na celu podróż do 7 miast dwóch sąsiadujących krajów: Polski (z inicjatywy AEGEE Katowice) i Ukrainy (z inicjatywy AEGEE Dniepropietrowsk), co łącznie daje do przebycia w sumie aż 1000 km! Wydarzenie to będzie dla młodzieży jednymi z najaktywniejszych dni w całym roku! Tak naprawdę na sen nikt nie będzie chciał tracić czasu, ponieważ czas pomiędzy zwiedzaniem miast i zorganizowanymi warsztatami uczestnicy będą chcieli poświęcić na poznawaniu nowych przyjaciół. Odbyły się już spotkania z częścią ukraińskich organizatorów, a więc koordynatorzy tego wydarzenia od strony organizacyjnej powoli zmierzają ku końcowi.

Projekt trwający 2 tygodnie rozpocznie się już 18 lipca w Katowicach, skąd uczestnicy rozpoczną zwiedzanie takich miast Polski jak Dąbrowa Górnica, Tychy, Zabrze, Oświęcim czy też Kraków. W planach zwiedzania Katowic jest zaprezentowanie uczestnikom pobliskich kopalń, fabryk, osiedli robotniczych takich jak Nikiszowiec i Giszowiec, parków, lasów, a nawet zamków. Natomiast na terenie Dąbrowy Górniczej w integracji uczestników pomogą zabawy sportowe zarówno na otwartej przestrzeni, jak i w Aqua Parku. Kolejnym przystankiem Summer University będzie Jura Krakowsko – Częstochowska (22 lipca), gdzie będzie można podziwiać widoki magicznie uformowanych skał, mrocznych jaskiń i lasów. Zapierające dech w piersiach Pustynia Błędowska oraz Szlak Orlich Gniazd to zapewne jedno z wielu fascynujących miejsc, które zwiedzą uczestnicy. W Oświęcimiu w pierwszej kolejności Summer’owicze udadzą się do Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau. Kolejny tydzień (26 lipca) Summer University odbędzie się już u naszych zagranicznych sąsiadów na Ukrainie, gdzie w planach jest zwiedzenia takich miast jak Dniepropietrowsk, Lwów i Kijów. We Lwowie uczestnicy będą mogli podziwiać wiele zabytków, które wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO – tam nastąpi starcie się świata Zachodu i Orientu, świata łacińskiego i prawosławia. Kolejnym przystankiem będzie Zaporoże. W mieście tym, tak samo jak w Dąbrowie Górniczej, zapewnionych będzie wiele sportowych eventów (jak chociażby skoki na bungee). Niestety co dobre, szybko się kończy, więc ostatnim przystankiem Summer University będzie Dniepropietrowsk, jako jeden z największych ośrodków przemysłowych Ukrainy, który na pewno zagwarantuje niezapomniane wrażenia. Dodatkowo młodzi ludzie poznają również wiele cennych informacji na warsztatach dotyczących Wschodniego Partnerstwa zorganizowanych przez Eastern Partnership Project.

Jak więc można podsumować całe wydarzenie? Jednym prostym równaniem: Summer University = zabawa + integracja + nauka + odkrywanie nowych miejsc + poznawanie nowych kultur + poznawanie nowego języka = mnóstwo wrażeń + masa wspomnień + doświadczenia na całe życie.

Zapraszamy do zapoznania się z Funpage’m wydarzenia na stronie www.facebook.com/KatoDniproSU