INDUSTRIADA 2012

02.07.2012

Trzecia edycja INDUSTRIADY – Święta Szlaku Zabytków Techniki, która odbyła się 30 czerwca, cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta i regionu.

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego to jedyny, unikatowy regionalny produkt turystyczny, który łączy w sobie ponad 30 obiektów w całym Województwie Śląskim. W Zabrzu znajdują się cztery tego typu obiekty. Są nimi, oprócz ZKWK Guido, Muzeum Górnictwa Węglowego, Zabytkowy „Szyb Maciej” oraz Skansen Górniczy „Królowa Luiza”. Podczas imprezy organizatorzy zapewnili wiele atrakcji m.in. możliwość zwiedzania poziomu 320 – MROKI KOPALNI, koncert – Marcina Wyrostka i Coloriage oraz koncert Aukso + Voo Voo, laserowe iluminacje, gry muzealne, kurs animacji, wystawę szkła z Huty „Zawiercie”, wystawy fotograficzne „Pełną parą” – autor Paweł Janicki , „Wehikuł czasu” – autorka Marta Grochowska.

W Zabrzu obok zabytków wieku żelaza, węgla i pary, powstało również miasteczka Discovery Channel, które okazały się jedną z największych atrakcji tegorocznego festiwalu. Oprócz doskonałej zabawy w miasteczkach Discovery od godz. 12.00 do godz. 20.00 trwała przyjazna rywalizacja między czterema miastami (Chorzowem, Gliwicami, Częstochową i Zabrzem). Podobnie jak przed rokiem uczestnicy Industriady, którzy zapragnęli udowodnić, że to właśnie ich rodzinne miasto jest źródłem Pozytywnej Energii i zasługuje na nagrodę – Złoty Kwant, musieli przejść przez specjalne bramki znajdujące się w miasteczkach Discovery Channel.
W tym roku rywalizacja była jeszcze bardziej zacięta niż w poprzednim. Do samego końca nie było wiadomo, które z miast otrzyma niezwykłą nagrodę. Ostatecznie wygrała Częstochowa, wyprzedzając zaledwie o 94 głosy zwycięzcę sprzed roku – Zabrze. Trzecie miejsce przypadło Gliwicom, a czwarte zajął Chorzów.