Projekt Krok po Kroku do Euro 2012 zakończony

27.06.2012

25 czerwca w Zespole Szkół nr 10 w Zabrzu został przeprowadzony finał Projektu Krok po Kroku do EURO 2012 pod patronatem Prezydenta Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik.

Był to finał czwartej edycji tego sportowego programu, w którym co roku uczestniczyli uczniowie II klas zabrzańskich gimnazjów. Program został zainicjowany przez Komendę Miejską Policji w Zabrzu w 2009 roku. Jego głównym celem było powiązanie edukacji młodych zabrzan w zakresie stosowania zasad „fair play” i kulturalnego kibicowania ze sportową rywalizacją, wzbogaconą o zestawy pytań z wiedzy o historii Mistrzostw Europy, geografii Europy oraz pytań czy łamigłówek dotyczących języka angielskiego. Te różnorodne formy rywalizacji pozwoliły na wszechstronne sprawdzenie umiejętności i sprawności fizycznej uczniów. W tegorocznej edycji wystartowało 15 gimnazjalnych drużyn, które były złożone z 6 dziewcząt i 6 chłopców.
Do finału awansowały Gimnazja nr: 1, 10, 21, 29. Rywalizacja była niezwykle zacięta, na co wskazywały wyniki na półmetku finału – drużyny miały na koncie: 26, 25, 24, 24 punktów. O zwycięstwie Gimnazjum nr 10 zadecydowały dwie późniejsze konkurencje: bieg slalomem w podporze tyłem powiązany z pytaniami z geografii Europy oraz rzuty na celność piłkami do kółka hula-hop. Końcowe wyniki były następujące:
1. Gimnazjum nr 10 – 47 pkt
2. Gimnazjum nr 1 – 42 pkt
3. Gimnazjum nr 21 – 40 pkt
4. Gimnazjum nr 29 – 40 pkt
O miejsce trzecie rywalizacja została rozstrzygnięta dopiero po drugiej dogrywce wynikiem 8:7.
Uroczystego otwarcia finału, jak też ceremonii wręczenia trofeów zwycięzcom dokonali Wiceprezydent Zabrza Jan Pawluch oraz Komendant Miejskiej Policji mł. inspektor Dariusz Wesołowski.
Wszyscy uczestnicy finału otrzymali drobne upominki, a dzięki sponsorom każdy otrzymał darmową wejściówkę na wybraną imprezę kulturalną organizowaną przez: Filharmonię Zabrzańską, Kino „Roma” albo na mecze inauguracyjne sezonu 2012/2013 Górnika Zabrze i NMC Powen. Dodatkowo rozlosowano kilka nagród dodatkowych ufundowanych przez Górnik Zabrze SSA. Ponadto każda drużyna wywalczyła sprzęt Sportowy dla swojej szkoły. Zwycięska drużyna Gimnazjum nr 10 otrzymała nagrodę główną w postaci 3-dniowej wycieczki do Zakopanego.
Głównym organizatorem 7 dni rywalizacji (eliminacje, półfinały i finał) był Urząd Miejski – wiodący Wydział Kultury i Sportu przy współpracy z Wydziałami Oświaty, Promocji i Turystyki oraz Kontaktów Społecznych. Współorganizatorem była Komenda Miejska Policji.