Wojciech Kilar zasłużony dla śląskiej ziemi

18.06.2012

18 czerwca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa tej uczelni Wojciechowi Kilarowi. Na zaproszenie rektora prof. Wiesława Banysia w wydarzeniu tym udział wzięła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

 

W wnioskiem o to wyróżnienie wystąpiła Rada Wydziału Teologicznego. Następnie został on zatwierdzony przez Senat Uniwersytetu Śląskiego. Doktor honoris causa to honorowy stopień naukowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury.

Wojciech Kilar to jeden z najbardziej utalentowanych i najbardziej popularnych polskich kompozytorów. Tworzy muzykę klasyczną i filmową od ponad 50 lat. Odniósł wielkie sukcesy w Polsce jak i za granicą. Jest autorem muzyki do ponad 130 filmów. W 1999 roku Uniwersytet Opolski przyznał mu tytuł doktora honoris causa.

Urodził się 17 lipca 1932 roku, we Lwowie. Edukację muzyczną rozpoczął od nauki gry na fortepianie w PSSM w Rzeszowie. Jako pianista zadebiutował w 1947 roku na konkursie Młodych Talentów, wykonując własne "Dwie miniatury dziecięce". Był uczniem Państwowego Liceum Muzycznego w Krakowie. Szkołę średnią ukończył w 1950 r. w Katowicach, tam też rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Jako stypendysta rządu francuskiego, kształcił się pod kierunkiem Nadii Boulanger w Paryżu. Dyplom ukończenia studiów z najwyższym odznaczeniem uzyskał w 1955 roku.

Wojciech Kilar do roku 1974, kiedy skomponował swój najsłynniejszy dzisiaj utwór, poemat symfoniczny "Krzesany", uchodził za czołowego przedstawiciela polskiej awangardy muzycznej. Miał w swoim dorobku "Riff 62" (1962), kompozycję ultranowoczesną w brzmieniu i w formie, która stała się symbolem sprzeciwu wobec tradycji, manifestem przyszłości. Trafił z nią w dobry czas i "Riff 62" odniósł na festiwalu WARSZAWSKA JESIEŃ niezwykły sukces: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Karola Stryi bisowała, a to się w nowej muzyce rzadko zdarza! Podobna rzecz przytrafiła się dwóm kolejnym utworom Kilara – "Generique" (1963) i "Diphtongos" (1964). Potem przyszła fascynacja inną awangardą – 'minimal music’, która zaowocowała dwoma utworami: "Upstairs-Downstairs" (1971) oraz "Przygrywką i kolędą" (1972). Obecnie Wojciech Kilar mieszka w skromnej willi pod Katowicami, gdzie znajduje potrzebną do pracy ciszę.