Rocznica katastrofy smoleńskiej

10.04.2012

Z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej w parku im. Poległych Bohaterów przy ul. Dubiela o godz. 8:41 zorganizowana została uroczystość upamiętniająca 96 ofiar tej katastrofy.

Na początku odegrany został hejnał miasta. Następnie zgromadzeni uczcili pamięć ofiar katastrofy minutą ciszy. Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik w swym wystąpieniu wspominała, że wśród ofiar były również osoby związane ze śląską ziemią. Osoby, którym rozwój Zabrza i całego regionu był szczególnie bliski sercu. Krystyna Bochenek, wicemarszałek Senatu RP wielokrotnie gościła w Zabrzu. W naszej pamięci pozostanie również były marszałek Sejmu Maciej Płażyński, który zakładał w Zabrzu koło „Wspólnoty Polskiej” – organizacji dbającej o dobre kontakty między Polakami w kraju i na obczyźnie. W katastrofie zginął również poseł Grzegorz Dolniak, niestrudzony orędownik spraw śląskich w naszym parlamencie. Następnie przez tablicą pamiątkową uczestnicy złożyli kwiaty.

10 kwietnia 2010 roku Nasza Ojczyzna straciła wielu wybitnych Rodaków: prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej śp. Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę, parlamentarzystów, przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP, rządu i instytucji państwowych, dowódców Sił Zbrojnych RP, przedstawicieli duchowieństwa. Odeszły Osoby pełniące służbę publiczną do ostatnich chwil. Osoby te swoją działalnością i niezwykłym patriotyzmem kształtowały obraz naszej Ojczyzny.