„Dziadek piaskowiec” w budynku parowej maszyny wyciągowej

22.03.2012

Projekt „Nowe Legendy Miejskie” to edukacyjny i artystyczny projekt Fundacji Moma Film. Trwa od 2006 roku. Do tej pory odbył się w Warszawie (Praga i Targówek), Krakowie (Nowa Huta), na Śląsku (Katowice, Piekary Śląskie, Zabrze, Bytom, Chorzów, Ruda Śląska), na Podhalu (Nowy Targ) i na Podlasiu.

Wzięło w nim udział ponad 1000 dzieci, zostały wydane dwie książki, nakręcone 5 filmów. Celem projektu jest upowszechnianie wśród dzieci inicjatyw artystycznych, uruchamianie wyobraźni, poszerzanie horyzontów, integracja z dorosłymi, pogłębianie związków z miejscem zamieszkania, ale przede wszystkim przygoda z literaturą, filmem.
Poprzez warsztaty literackie, wydanie książki a następnie realizację filmu, pokazujemy dzieciom drogi rozwoju, które do tej pory były przed nimi zamknięte. Dajemy dzieciom możliwość filmowej przygody (od idei do premiery) – otrzymujemy w zamian niezwykłe legendy, które zostały zrealizowane przy pomocy zdolnych, profesjonalnych filmowców. „Zęboludy”, „Pragenia” i „Pan Sówka i Fryzjer z Targówka”, „Ufo w Piekarach” „Bohaterska Papuga z Psem” zapraszane są na polskie i zagraniczne festiwale, zostały nagrodzone na festiwalu Era Nowe Horyzonty. Dystrybucją filmów zajmuje się Krakowska Fundacja Filmowa (Organizator Krakowskiego Festiwalu Filmowego). Filmy pokazywane są również dzieciom w całej Polsce przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej (Gutek Film).

26 marca 2012 r. od godz. 7.00 będzie kręcona jedna ze scen kolejnego filmu („Dziadek Piaskowiec”) zrealizowanego w ramach projektu „Nowe Legendy Miejskie”.
W budynku parowej maszyny wyciągowej w Skansenie Górniczym „Królowa Luiza” oraz w budynku Muzeum przy ul. 3 Maja 19 w Zabrzu zagrają aktorzy Teatru Starego w Krakowie (Roman Gancarczyk, Marta Ojrzyńska), Przemysław Czepurko i Kamila Stępień, uczennica III Klasy SP nr. 2.
Zdjęcia do filmu realizuje Tomasz Woźniczka, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Bardzo dziękujemy za zainteresowanie tematem i mamy nadzieję na spotkanie w skansenie – sceny będą kręcone w godzinach od 7.00 do 14.00 (najpierw w skansenie a potem w muzeum)

Skansen Górniczy „Królowa Luiza”- Oddział Muzeum Górnictwa Węglowego
41-800 Zabrze, ul. Wolności 410
tel/fax 32 370-11-27
Osoby do kontaktu ze strony muzeum: Zastępca Dyrektora Jacek Siebel, Beata Stefaniak – Siobowicz, tel. kom.: 722164992, mail.: promocja@muzeumgornictwa.pl

Osoby do kontaktu ze strony Fundacji: Prezes Zarządu Fundacji Joanna Pawluśkiewicz, tel. 782 602 999

 

 

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Fundacja Moma Film
Fundacja Moma Film powstała w 2000 roku. Jest organizacją non profit, której zadaniem jest wyszukiwanie, promocja, produkcja i dystrybucja nowych zjawisk audiowizualnych w Polsce i za granicą.
Produkuje filmy dokumentalne, krótkometrażowe, rejestruje spektakle teatralne. Zajmuje się produkcją festiwali filmowych, multimedialnych i wydarzeń audiowizualnych.
Regularnie współpracuje z siecią kin studyjnych opracowując cykle przeglądów filmowych oraz z PWA, rejestrując wydarzenia kulturalne.
Od kwietnia 2006 roku zajmuje się projektem „Nowe legendy Miejskie”, który łączy działalność edukacyjną i produkcyjną. Projekty Fundacji finansowane są m.in. ze środków:
PISF, NINA, Wydział Kultury Dzielnicy Praga Północ, Austriacki Instytut Kultury Telewizja Polska, Miasto Wrocław, Krakowski Festiwal Filmowy, PLUS, Procter and Gamble.