PAROWA MASZYNA WYCIĄGOWA – prawdziwa perła Oddziału Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu

20.03.2012

Najcenniejszym zabytkiem w Skansenie Górniczym „Królowa Luiza” w Zabrzu (Oddziale Muzeum Górnictwa Węglowego) jest unikatowa parowa maszyna wyciągowa o mocy 2 tys. KM wyprodukowana w 1915 roku w Eisenhütte Prinz Rudolfh w Dülmen w Niemczech, która do 1990 roku obsługiwała szyb "Carnall" o głębokości 503 m.

Nośnikiem liny wyciągowej jest koło pędne rodzaju Koepe o średnicy 6 m z tarczą cierną wyłożoną drewnem i skórą o wysokości obrzeża 20 cm. Maszyna wyposażona jest w hamulec manewrowy na parę i bezpieczeństwa na ciężar, a ponadto posiada wskaźnik głębokości z 1928 roku i tachometr samopiszący z 1915 roku. Maszyna składająca się z dwóch cylindrów o średnicy 95,5 cm opuszczała klatki wyciągowe z prędkością około 10 m/s przy ciśnieniu pary 12-8 atm. Obecnie maszyna nie wyciąga urobku, ale turyści podziwiać mogą pracę tłoków wysuwających się z dwóch wielkich cylindrów oraz ruch potężnego koła pędnego.

Uczestnicząc w pokazie pracy tego wielkiego urządzenia zwiedzający mogą przenieść się w romantyczną, przysłoniętą mgłą czasu – epokę pary.

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu: http://vimeo.com/37111776

Zwiedzanie jest możliwe od wtorku do niedzieli, tylko z przewodnikiem, po uprzedniej rezerwacji telefonicznej .
tel/fax: 32 370-11-27
Więcej informacji na www.muzeumgornictwa.pl