Dwa wernisaże wystaw w Muzeum Miejskim w Zabrzu

06.03.2012

8 marca o godz. 19.00 w Muzeum Miejskim w Zabrzu odbędą się dwa wernisaże wystaw.

Ewa Zajler-Płatek i jej uczniowie

Kolejna ekspozycja z cyklu „Mistrz i jego uczniowie” poświęcona będzie twórczości Ewy Zajler-Płatek. Artystka jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, którą ukończyła w 1991 roku. Obecnie uczy malarstwa i rysunku w Liceum Plastycznym i Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych w Zabrzu i w Gliwicach oraz w ośrodku terapeutycznym.
Jej działalność twórcza obejmuje rysunek, malarstwo oraz tkaninę artystyczną. Podczas wystawy prezentowane będą również prace wychowanków artystki: Jakuba Lorantego, Sary Malickiej i Agaty Kocur. Wystawa nosić będzie tytuł „Fascynacje”, podziwiać ją będzie można od 9 marca, w Galerii Muzeum Miejskiego Café Silesia.

 

Inne spojrzenie 3

Inne spojrzenie – to trzecia edycja wystawy, która opiera się na koncepcji współpracy z artystkami ze środowiska zabrzańskiego. To wyjątkowe wydarzenie kulturalne, gdyż podczas niego prezentowana jest wyłącznie sztuka stworzona przez kobiety.
Wystawa zorganizowana przy współpracy Urzędu Miejskiego, Muzeum Miejskiego i Instytutu rewitalizacji Terenów Poprzemysłowych w Zabrzu jest wyrazem głębokiego zaangażowania artystek we wspieraniu kobiecej twórczości. Nazwa wystawy – Inne spojrzenie – jest oparta na subtelnej grze słów, implikuje twórcze zamieszanie, pomysłowości i zaangażowanie artystek w kształtowanie zabrzańskiego życia kulturalnego. W tym roku prezentowane prace odnosić się będą do zewnętrzności kobiety, kreowania przez nią wizerunku, poprzez który komunikuje otoczeniu własna osobowość, ale też za którym chroni swoje wnętrze.
Wystawa – Inne spojrzenie – celebrująca twórczość kobiet, pełna pasji, świeżości, eklektyzmu i ciekawości zagłębia się w tematykę kobiecą. Kobieta – artystka to kobieta niezwykła, która potrafi łączyć sztukę z codziennością, wyzwalając przy tym wiele pozytywnej energii. Przyjrzyjmy się, zatem sztuce kobiecej i zastanówmy się, co stanowi o jej specyfice. Czy istnieje specyficzny język kobiecej twórczości.
W wystawie weźmie udział ponad 30 artystek, które zaprezentują nie tylko prace malarskie, grafiki, rysunki, czy projekty architektoniczne, ale również taniec, poezję i muzykę.

Kurator wystawy – Alina Muschalik

Galeria Muzeum Miejskiego Café Silesia, 8 marca godz. 19.00- wernisaż. Do zwiedzania wystawa będzie udostępniona 9 marca.